Jak v jídelníčku nahradit pečivo

16. 11. 2018

Pečivo se v našich krajinách těší opravdu velké oblibě. Čechům nedělá vůbec žádný problém jej konzumovat v jakoukoliv denní dobu a to ve všech možných podobách, které si lze vůbec představit. Z tohoto důvodu, když je člověku diagnostikována celiakie, tak dotyčný nemá ani páru o tom, co má najednou jíst a přijde mu, že už se do konce života plnohodnotně nenasytí jako dříve. Omyl!

Kdo to kdy řekl, že bez rohlíku nebo chleba to nejde? Nadměrná konzumace pečiva není pro naše těla nikterak přínosná a nezáleží na tom, zda jste celiak či nikoliv. Zkrátka všeho moc škodí.

Zelenina na prvním místě

Je zdravá, chutná, nízkokalorická a obsahuje značné množství zdraví prospěšných látek, jako jsou vitaminy a minerály. Co více si přát? Bohužel samotná nijak na extra dlouho nezasytí, ale má skvělou výhodu v tom, že je možné ji kombinovat snad se vším. Vyzkoušejte nakrájet různé druhy na silnější proužky, přibližně velikosti hranolek, a namáčejte je do oblíbené pomazánky. Výborná je například kombinace mrkve, okurky a papriky s domácím hummusem – pomazánkou z rozmixované ochucené cizrny. Získáte tak zdravou levnou svačinku, která díky bílkovinám získaným z cizrny navíc i zasytí.

Zamotaná svačina

Přesněji zamotaná v kukuřičné placce. Tortilly a vrapy jsou ve světě velice oblíbenou pochoutkou a snadno je můžete připravit i doma, navíc v bezlepkové variantě. Budete potřebovat pouze kukuřičnou mouku určenou na tortilly, kterou seženete v prodejnách zdravé výživy, vodu a špetku soli. Samotné placky jsou hotové raz dva a dovnitř si můžete dát cokoliv podle libosti od zeleniny, masa, tofu až po luštěniny. Hodí se jíst i za studena, takže fajn zdravější alternativa rohlíku ke svačině do školy.

Placky na různé způsoby

Bramborové, cizrnové, fazolové, čočkové… variant je nespočet. Příprava je snadná a zvládne ji i naprostý kuchařský antitalent. Postup je vždy stejný a pouze obměňujeme suroviny podle aktuální chuti. Rozmačkáme si fazole (cizrnu, brambory, cokoliv), dochutíme solí a oblíbeným kořením a zahustíme pomletými pohankovými vločkami. Vytvarujeme si placky, které následně pečeme přibližně 20 minut na 180°C. Hotové placky chutnají dobře teplé i studené, dají se jíst s pomazánkami i samotné a jako takový bonus jsou výborné jako příloha k omáčkám. V lednici vydrží několik dnů, takže si je můžete připravit do zásoby.

Pro milovníky sladkého

Patříte-li mezi ty jedince, co si rádi dopřejí něco sladkého, tak i pro ně máme alternativu místo sladkého pečiva z obchodu. Jelikož koupit si v pekárně loupák při bezlepkové dietě jaksi nepřipadá v úvahu, tak svoji pozornost zaměřte na kombinace jogurtu a ovoce. Svačinka nebo také snídaně je to rychlá, zdravá, sladká a dá se připravit na nekonečno způsobů. Kombinujte různě druhy ovoce, které může být sušené, přidejte oříšky, semínka, džem, zkrátka cokoli, co máte rádi. Pokud nesnesete mléčné výrobky, nahraďte je rostlinnou alternativou ze sóji či rýže.

Křehké chlebíčky

Pokud to bez pečiva opravdu nevydržíte, vždy můžete sáhnout po extrudovaných křehkých chlebíčcích. Prodávají se v různých příchutích i bez a z různých druhů bezlepkových obilovin. K dostání jsou běžně v supermarketech a lehce s nimi nahradíte krajíc chleba.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.