Jak se vyznat v etiketách a kde hledat lepek?

23. 07. 2018

Vyznat se v etiketách je i pro zkušeného „bezlepkáře“ někdy oříšek. Naštěstí nám situaci zjednodušila Evropská unie, která zavedla poměrně striktní pravidla na označování potravin. Pojďme se s nimi seznámit. Ukážu vám, kde a jak lepek hledat a kde ho naopak nenajdete.

1. Bez lepku

Označení „bez lepku“ znamená, že potravina nesmí obsahovat více než 20 mg/kg lepku. Co to znamená? Pokud jíte vyváženou stravu od 2000 – 2400 kalorií, přijmete v takto označených potravinách maximálně 5 miligramů lepku za den. Taková dávka je dle dosud provedených studií bezpečná.
Takto označené potraviny může celiak konzumovat

2. S velmi nízkým obsahem lepku

Potraviny jsou speciálně vyrobené, aby v nich byl snížen obsah lepku, který může být maximálně 100 mg/kg.
Takto označené potraviny jsou vhodné při dobrovolném vypuštění lepku ze stravy. Nejsou vhodné pro celiaky nebo při alergii na lepek.

Obě výše uvedená označení mohou mít na etiketách i výrobky obsahující oves, avšak ten musí splňovat normu obsahu lepku do 20mg/kg a nebýt tak kontaminován jinými druhy obilovin.

3. Může obsahovat lepek / stopy lepku

Potraviny, u nichž hrozí kontaminace lepkem při pěstování nebo při finálním zpracování ve výrobě. Lepek se v nich ale vyskytovat vůbec nemusí.
Jejich konzumace je na Vašem zvážení a intenzitě Vaší reakce na lepek. V počátečních fázích diety se jim řada celiaků vyhýbá.

Na etiketách sledujte tučně označené složky

Alergeny, kam lepek patří, musí být na etiketě označeny tučně, kurzívou, jinou barvou písma, pozadím, prostě tak, abyste na první pohled poznali, že jde o alergen. Většina výrobců používá tučné písmo. To vám usnadní orientaci.
Výrobci dobrovolně uvádí i „OBSAHUJE“ lepek, případně „NEOBSAHUJE“ lepek.
Hledat můžete i symbol přeškrtnutého klasu, což je mezinárodní označení bezlepkových potravin.

Pozor! U velmi malých obalů – bonbony, žvýkačky, apod., kde není tolik prostoru, nemusí být informace o alergenech obsaženy. Také, pokud název potraviny jasně odkazuje na alergen (např. ovesná kaše), není další označení alergenu povinné.

Co na etiketách hledat?

- Pšenice, pšeničné klíčky, pšeničné extrakty, kamut, špalda, pšeničný škrob
- ječmen, ječný slad (často v cukrovinkách a zmrzlině)
- žito
- oves, ovesné vločky (zákon bere oves jako lepkový, i když neobsahuje přímo lepek, ale avenin, jehož konzumace je celiaky často dobře snášena, nicméně je stále předmětem zkoumání)

Škrob, pokud není označen tučně, je bezlepkový. Pokud je zdrojem lepku, měl by být doprovozen slovem označujícím původ lepku, např. pšeničný škrob, případně E1402 (z pšenice). Deproteinovaný pšeničný škrob není alergen a nemusí být označen tučně.

Výjimky

Existují výjimky ze značení tam, kde je lepek ze složky potraviny odstraněn při výrobním procesu, i když v původní surovině je lepek obsažen:
- glukózový sirup a dextróza z pšenice nebo ječného škrobu
- maltodextriny na bázi pšenice
- obiloviny používané k výrobě destilátů nebo lihu zemědělského původu pro lihoviny a jiné alkoholické nápoje


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.