Jak podpořit svá střeva přírodní cestou?

23. 01. 2021

Ačkoliv o celiakii většinou slyšíme v souvislosti s průjmem, některé celiaky naopak může trápit problém opačný, zácpa. Provázená nadýmáním a plynatostí, může velmi znepříjemnit život. Studie ukazují, že zácpou při celiakii trpí až 15 % dospělých a 10 % dětí. V odborných kruzích se dokonce doporučuje, aby lidé se zácpou, která nereaguje na laxativa, podstoupili krevní testy na celiakii.

Zácpa je častá nejen u neléčené celiakie, ale i při dodržování diety. Hlavně, pokud ve stravě chybí vláknina, což je bohužel časté. Pokud trpíte zácpou, nezoufejte, má ji i třetina běžné populace a vůbec nemusí souviset s celiakií. Často ji způsobuje třeba stres, špatný pitný režim nebo nedostatek pohybu.

Co je to zácpa?

Je to porucha střevní pohyblivosti a vyprazdňování. O zácpě mluvíme většinou tehdy, když jde člověk na záchod méně než 3x týdně, ale i v případě, že stolice je velmi tuhá a i po vykonání potřeby máme pocit nedostatečného vyprázdnění.

Zácpa není jen nepříjemná, může s sebou přinést i sekundární zdravotní problémy. Když se totiž prodlužuje délka pobytu potravy ve střevě, dochází k hnilobným procesům a tvorbě toxinů, které se dostávají zpět do organismu a mohou způsobit migrény, vyrážky, nespavost apod.

Proč celiaky zácpa postihuje

Při celiakii jsou často narušeny střevní klky tenkého střeva, které jsou zodpovědné za vstřebávání živin. Jídlo tak putuje trávicím traktem méně natrávené a zároveň se po cestě nevstřebává tolik živin. Když se taková potrava dostane do dolní části střeva, střevo z ní umí často využít už jen tekutinu. Někdy až moc tekutiny. Čímž způsobuje tvrdnutí stolice a zácpu.

Jak na líná střeva přírodní cestou

  1. Pohyb a zase pohyb: hlavně pohyb dolních končetin podporuje vyprazdňování
  2. Hydratace: důležité je pít po celý den dostatečné množství čisté vody, ráno ji můžete doplnit citronem nebo jablečným octem a ideálně pít vlažnou
  3. Vláknina: ideálním zdrojem vlákniny pro celiaka jsou bezlepkové ovesné vločky, oříšky, anebo třeba pohanka a quinoa
  4. Listová zelenina: opět skvělý zdroj vlákniny, a navíc skoro bez kalorií, dopřát si ji můžete každý den v libovolném množství
  5. Lněné semínko: mělo by se mlít vždy čerstvě a užívat v kaši, jogurtu apod. - 1 lžíci denně po dobu 1 měsíce. Doplnit můžete i čajem z kořene pampelišky.
  6. Olej: ideální je užívat ho před snídaní 1 polévkovou lžíci (nejlepší je olej olivový nebo sezamový)
  7. Sušené švestky, fíky, datle: zkuste je namočit je přes noc do vody, ráno výluh slít a vypít jeden hrnek výluhu ráno a druhý odpoledne. Švestky můžete následně zkonzumovat.
  8. Hořčík: jeho nedostatek může vést k zácpě. Hodně hořčíku obsahují právě ořechy nebo třeba banány a samozřejmě některé minerálky.

Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.