Jak jsem se naučila kváskovat

16. 09. 2019

Pokud ještě nepatříte mezi tzv. „bezlepkové kváskovače“, možná vás tento článek bude motivovat se jimi stát. Moje cesta ke kváskování nebyla růžová, ale nakonec to stálo za to. Začít mi pomohl až bezlepkový kurz. Ale pojďme na to od začátku.

Chleba mi prostě chyběl

I když jsem si snažila namluvit, že pečivo není zdravé z těch a těch důvodů, chutě na křupavý chlebík s máslem mě prostě neopouštěly. Občas jsem si koupila čerstvé bezlepkové pečivo v Praze, ale ta astronomická cena a čas investovaný do dojíždění mě prostě odradily. Chleby kupované v obchodech měly zase na míle daleko ke křupavosti.

Křupavá kůrka je ta nejlepší motivace

Na internetu jsem se kochala čerstvě upečenými kváskovými chleby lidí, kteří už je uměli péct a chtěla jsem se je také naučit. Tak jsem si pročetla články, podívala se na řadu videí a rozhodla se, že si založím svůj vlastní bezlepkový kvásek.

První otázka byla, ze které mouky kvásek založit. Najdete řadu tipů a mnohdy i protichůdných. Já si vybrala mouku čirokovou, která měla být dle internetu jednoduchá. První den mi kvásek hezky kvasil a vše vypadalo dobře. Postupně ale začal „vodnatět“ a smrdět po octu, bublinky zmizely a naopak se v kuchyni objevily mušky octomilky. Na naléhání mého syna, že to opravdu velmi smrdí, jsem musela kvásek vyhodit. Ani podruhé a potřetí se mi nepovedl a nakonec jsem to vzdala.

Dárek k Vánocům

Můj vnímavý manžel mi po nějaké době k Vánocům nadělil kurz bezlepkového kváskování. A to bylo přesně ono. Nejen, že mi tam dali hotový kvásek, který už stačilo jen přikrmovat, ale naučili mě i řadu triků a tipů, jak chleba péct. Opravdu stojí za to si celý proces osahat, vyzkoušet na vlastní „ruce“. Samotné přečtení vám tuto zkušenost nikdy nezprostředkuje. Z kurzu jsem si vezla nejen voňavý a křupavý chleba, ale i motivaci a um, jak s kváskováním pracovat doma.

Pár tipů a postřehů na konec

Nejtěžší na bezlepkovém kváskování je podle mě výroba samotného kvásku. Pokud se vám to opakovaně nedaří, máte ještě tyto možnosti: koupit si ho na trzích, kvásek vám může dát i „bezlepkový soused“, nechat si poslat kvásek sušený anebo navštívit kurz, kde vám kvásek určitě dají.

  • Mně se nakonec osvědčilo dělat kvásek z rýžové mouky, nesmí to být mouka „hrubá“, ale velmi jemná, ideálně značky Natural Jihlava. Kvásek je nutné přikrmovat dvakrát denně, ráno a večer, a to ideálně vždy v pevnou dobu. Kvásek nechte na teplém místě. Celý proces trvá asi 6-7 dní.
  • Pokud kvásek dostanete, uchovávejte ho v lednici. Stačí ho přikrmit jednou týdně lžičkou z rozkvasu (pokud pečete chleba) nebo opět moukou a vodou, pokud nepečete a nechat ho stát přes noc venku a opět vrátit do lednice.
  • Jednou za měsíc vždy přendám kvásek do čisté nádoby, předejdete tak možnému zplesnivění.
  • I když odmítáte hotové značkové mouky (tzv. směsi), na začátek a učení jsou vhodnější. Já používám směs jen na rozkvas, zbytek chleba už pak míchám z různých jednodruhových mouk.
  • Nepodceňujte správné překládání chleba (lze se podívat na internetu, ale já myslím, že je lepší, když vám někdo ukáže a vyzkoušíte si), jinak v něm budou obří bubliny.
  • Ošatka: pořídila jsem si celulózovou ošatku, kterou nemusíte vymazávat, chleba v ní krásně nakyne a jde skvěle vyklopit
  • Používejte kvásek i na sladké pečení. Úžasné je i krkonošské kyselo z kvásku.
  • Pokud nechcete utrácet stovky korun za vykrajovátka a nařezávátka na kaiserky a chlebovou kresbu, seženete je levněji na Aliexpressu.
  • Nezapomeňte vždy někomu kvásek dát na starosti, pokud jedete na dovolenou.

Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.