Existuje mezi akné a celiakií spojitost?

24. 08. 2020

Akné bývá často považováno pouze za problém náctiletých osob, který po skončení puberty vymizí, avšak ne vždy je to úplně pravda. V dnešní době bohužel neustále přibývá dospělých jedinců, co se s otravnými pupínky nejen na obličeji potýkají i dávno poté. Může za jejich vznikem stát neléčená celiakie? Anebo je způsobuje nadměrná konzumace lepku u jedinců se zdravými střevy? Vše se dozvíte v dnešním článku.

Nerovnováha v organismu

Neléčená celiakie nezpůsobuje pouze potíže spojené se zažívacím traktem, ale dokáže ovlivňovat chod celého organismu. Jelikož je tělo v nerovnováze po všech stránkách, může v tomto případě dojít i projevům, jako je právě akné. Způsobů, kterými tohle nevyléčitelné onemocnění zapříčiňuje výsev bolestivých pupínků, je vícero.

Hormonální nerovnováha

Hormonální nerovnováha je u pacientů s celiakií poměrně častá, a to zvláště u žen. Jak je všeobecně známo, hormony a různé hormonální změny celkově mají na vznik akné poměrně velký vliv. Jestliže je tedy tato nerovnováha ještě více umocňována neléčenou celiakií, člověk se nemůže divit, že má ve třiceti letech tváře jako na střední škole.

Nedostatek vitaminů a minerálů

Jako další velice častý projev neléčené celiakie je rozhodně deficit různých minerálů a vitaminů. Tyto látky jsou pro zdravý stav (nejen) pleti velmi důležité, a proto je logické, že při jejich nedostatku bude pokožka strádat. Mozek raději to málo cenných látek, které dokáží nemocná střeva z potravy ještě získat, použije na chod důležitějších tělesných funkcí a „méně důležitá“ zářivá pleť jde stranou.

Průnik toxinů do organismu

Jako další příčinu vzniku akné je potřeba zmínit zvýšenou propustnost střev. Narušená střevní stěna nefunguje tak, jak by správně měla, ale místo toho se vlivem poškození stává propustnou. Zjednodušeně řečeno, samozřejmě. Do krevního řečiště a následně do celého těla se dostávají látky, které by v něm vůbec neměly být, a způsobují zde různé potíže. Ačkoliv projevy bývají různé, akné může být právě jedním z nich.

Bezlepková dieta pomáhá

Je-li u člověka diagnostikována celiakie a následně nasazena striktní bezlepková dieta, dřívější zdravotní obtíže začínají postupně mizet. Jakmile se střevní stěna zahojí, při neustálém dodržování diety by měly otravné průvodní projevy vymizet úplně. Z toho tím pádem vyplývá, že pokud je akné způsobeno právě celiakií, jak pojednává text výše, mělo by následně vymizet. Uvědomte si však, že hojení organismu je dlouhý proces, zvláště když byla celiakie skrytá třeba několik let, tudíž pupínky rozhodně nevymizí přes noc.

Někdy za to lepek nemůže

Ačkoliv se nacházíme na webu věnovaném celiakii, je velmi pravděpodobné, že sem zavítá i někdo bez této diagnózy, protože vyřazování lepku „jen tak“ je v současnosti dost populární. Je však velice důležité upozornit na to, že ne za každým tělesným problémem, ať už se jedná o akné či potíže s trávením, stojí lepek a neléčená celiakie. Než se pustíte do jakýchkoliv domácím experimentů s bezlepkovou dietou, mělo by tomu vždy předcházet vyšetření od lékaře. Jistě, někomu může vynechání lepku od akné pomoci, avšak to může být způsobeno i celkovou změnou stravovacích návyků a životního stylu, jež se s tímto spojuje. Sečteno a podtrženo, nadměrná konzumace lepku rozhodně nikomu neprospěje.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.