Domácí výroba bezlepkové mouky

12. 11. 2019

V současné době se nabídka bezlepkovým mouk a různých směsí na přípravu bezlepkových pokrmů stále rozšiřuje. Každopádně se stále jedná o poměrně drahou záležitost, která dokáže pořádně zahýbat s nejedním rodinným rozpočtem. Co takhle si zkusit vyrobit mouku doma, a to mnohem levněji? Dnes se společně mrkneme, jak na to.

Budete potřebovat pořádný mixér

Jestliže vás tento nápad zaujal a rádi byste si výrobu vlastní mouky zkusili, jistě vás potěší informace, že k tomu nepotřebujete nic speciálního. Jediné, co je naprostá nezbytnost, je výkonný kuchyňský mixér. Samozřejmě ne takový, se kterým šleháte sníh z bílků, ale tyčový, nebo nejlépe kuchyňský robot vybavený ostrými sekáčky. Dále potřebujete sítko, přes které budete mouku prosévat, aby byla co nejjemnější.

Surovin, z nichž si můžete mouku vyrobit, je hned několik. Nejčastěji se k domácí přípravě používá rýže a pohanka, ale není problém ani mouka mandlová, cizrnová či namíchat si vlastní směs. V každém případě tak dokážete ušetřit nemalé peníze, a ta trocha snahy, co do přípravy vložíte, se vám jistě vrátí. Tak a teď už se konečně pojďme podívat, jak vlastně na to.

V hlavní roli rýže a pohanka

Nejjednodušší na přípravu je určitě pohanková mouka. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je loupaná pohanka zakoupená v obchodě. Tu si přesypte do mixéru a mixujte tak dlouho, dokud nevznikne prášek. Ten následně prosejte přes jemné síto, klidně vícekrát, a máte hotovo. Doba skladování se odvíjí od data uvedeného na krabici s koupenou pohankou. Mouku uchovávejte v čisté skleněné nádobě na suchém a temném místě.

Co se týče rýžové mouky, tak nejlépe poslouží dlouhozrnná rýže. Tu nejprve propláchněte, následně vložte do nádoby a zalijte ji přibližně dvojnásobným množstvím vody. Po hodině rýži opět propláchněte, poté ji přesypte na čistou utěrku a lehce promačkejte prsty.  Dalších přibližně 40 minut nechte rýži sušit, avšak nesmí být vyschlá úplně, a poté následuje mixování stejně jako u mouky pohankové. Poslední fáze je vysušení mouky. To můžete udělat buď na utěrce, což trvá dlouho, nebo na nasucho rozehřáté pánvi za stálého míchání, avšak musíte hlídat, aby nezhnědla. V dóze pak mouka vydrží cca půl roku.

Mandle a univerzální směsi

Výroba mandlové mouky je taktéž velice snadná. Jediné co potřebujete, jsou loupané mandle, které opět rozemelete na prášek a prosejete. Jedná se o výbornou suroviny vhodnou do sladkého pečiva. Úplně stejně lze použít i lískové ořechy. Pří výrobě ořechových mouk si hlídejte, abyste je nemixovali moc dlouho, protože by vám snadno mohlo vzniknout ořechové máslo. To je sice velice chutné, avšak při výrobě mouky jaksi nežádoucí.

Jestliže si chcete vyrábět vlastní směsi, není nic jednoduššího, než napodobit složení těch z obchodu. Většinou se jednou o směs jednodruhových mouk se škrobem, guarovou gumou a éček, avšak ty samozřejmě vynecháte. Ze začátku zkoušejte mixovat mouky 1:1 a zjišťujte, jak se vám s těstem pracovalo. Například za mě je super kombinace pohankové mouky s rýžovou v poměru 2:1, ze které vznikají perfektní nadýchané palačinky. Jestliže ze směsi hodláte dělat třeba rohlíky, přídavek guarové gumy bude nutný. Experimentujte a poctivě zapisuje.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.