Co je to celiakie?

13. 05. 2018

Celiakie (nebo také glutenová enteropatie) je autoimunitní onemocnění tenkého střeva. To reaguje na příjem bílkoviny zvané lepek obsažené v obilovinách jako pšenice, ječmen a žito. Při jejich dlouhodobém příjmu dochází postupně k poškození slizničních klků a mikroklků tenkého střeva, což vede ke zhoršenému vstřebávání živin.

Celiakie je na celý život

Neexistují přesné statistiky, ale uvádí se, že tímto onemocněním trpí 1 člověk ze zhruba 200-250. V ČR by to tedy mělo být okolo 40 tisíc lidí. Aktivně se však léčí jen zlomek. Onemocněním častěji trpí ženy. Může se rozvinout v jakémkoliv věku.

Přesná příčina vzniku celiakie není zatím známá. Vědci se přiklání k variantě, že se onemocnění dědí v rámci rodin a pravděpodobnost jeho propuknutí zvyšují některé kombinace genů. Může se pak rozvinout jako reakce na stresovou zátěž typu operace, těhotenství a porod nebo virové onemocnění.

Jak se liší celiakie a alergie na lepek

Zatímco celiakie je autoimunitní onemocnění a jeho rozvinutí trvá delší dobu, alergie na lepek je typická potravinová alergie projevující se okamžitou reakcí organismu na snědené jídlo. Alergie se projevuje v rámci minut nebo několika hodin. Typickými příznaky jsou nevolnost, bolesti břicha, svědění a pálení rtů a jazyka, vyrážka a někdy i problémy s dýcháním. Pokud alergií trpí děti, mohou z ní ještě „vyrůst“, dospělému zůstává na celý život. Nemocný se pak musí vyhýbat lepku a potravinám lepek obsahujícím. U tohoto onemocnění však nedochází k poškození střev nebo špatnému vstřebávání živin.

Následky neléčené celiakie

Uvádí se, že čím pozdější je věk, v němž je celiakie diagnostikována, tím vyšší je riziko vzniku druhotných onemocnění. Neléčená celiakie může vést k rozvinutí diabetu, roztroušené sklerózy, Duhringově nemoci (Dermatitis herpetiformis Duhring), anémie, osteoporózy, migrén, případně až k nádorům střev.

Diagnostika a léčba

Celiakie se vyšetřuje ve dvou krocích. V prvním kroku je třeba zjistit výskyt protilátek v krvi (anti tTG IgA, anti tTG IgG, EMA IgA ,ENA IgG). POZOR, před vyšetřením nesmíte zahájit bezlepkovou dietu. Pokud je výskyt protilátek negativní, celiakie není diagnostikována, v opačném případě je pacient poslán na tzv. gastroskopii, kdy se odeberou části tkáně (biopsie), které lékař pošle na rozbor zánětlivých procesů a potvrzení celiakie. Tento zákrok bývá nepříjemný a malým dětem se provádí v celkové anestezii.

Zatím jedinou známou léčbou celiakie je doživotní dieta s vyloučením lepku. Ten je obsažený v pšenici, žitu a ječmeni. Polemika se vede o vynechání ovsa, který lepek neobsahuje, ale obsahuje jinou, jemu podobnou bílkovinu. Zařazení ovsa do jídelníčku je lepší konzultovat s lékařem. Při silné a neléčené celiakii se v první fázi diety doporučuje vynechat také mléčné výrobky a tučná jídla. Někdy se léčba doplní ještě kortikoidy. Střevo se většinou po několika týdnech až měsících hojí a obnovuje se jeho schopnost vstřebávat živiny. Dieta však musí být dodržována celoživotně.

Myslíte si, že trpíte celiakii? Přečtěte si náš článek o příznacích a otestujte se.