Co je psyllium a jeho využití v bezlepkové kuchyni

04. 09. 2020

Psyllium se v bezlepkovém vaření, především pečení, využívá v opravdu hojné míře. Než jsem začala držet bezlepkovou dietu, znala jsem ho jen jako „zdravou vlákninu“. Postupně jsem se ale naučila, že psyllium dokáže krásně vázat vodu a držet těsto pohromadě. Při bezlepkovém pečení (především chleba) má tak v mé kuchyni nezastupitelné místo. Co to vlastně psyllium je a je nebo není zdravé?

Co je psyllium

Psyllium je forma vlákniny. Pochází z rostliny s názvem jitrocel indický a jak už název napovídá, nejvíce ho roste právě v Indii. Najdeme ho ale i v Iráku, Pákistánu anebo třeba v Austrálii. Vláknina se získává z obalů semen. Jedná se o přírodní vlákninu, která není nijak chemicky vyráběná nebo upravovaná. Samozřejmě i tady platí, že čím lepší zdroj, tím větší jistota čistoty a kvality.

Zdravé nejen pro střeva

Psyllium je zdrojem tzv. rozpustné vlákniny, tedy takové, která na sebe váže vodu. V těle nabobtná (uvádí se, že dokáže zvětšit svůj objem až 14x), dokáže tak mimo jiné navodit pocit sytosti. Používá se proto často při redukčních dietách. Usnadňuje však také trávení cukrů a tuků.

Ve střevě slouží jako tzv. prebiotikum. Reguluje zažívání a zbavuje tělo nežádoucích odpadních látek. Je také vhodnou potravou pro „hodné“ bakterie ve střevech. Psyllium se doporučuje i při cukrovce, neboť je prokázáno, že pomáhá snižovat hladinu krevního cukru. Některé studie dokonce zkoumají jeho pozitivní vliv na cholesterol.

Na co si dát pozor

Na psyllium nejčastěji narazíte jako na prášek nebo kapsle. Než se rozhodnete ho zařadit do svého jídelníčku, zkuste nejdříve navýšit množství konzumované vlákniny přirozeně – z obilovin, zeleniny, ovoce a luštěnin. Ačkoliv má totiž psyllium řadu pozitivních účinků na zdraví, pořád se jedná o určitý „doplněk“ stravy, který není pro naše zeměpisné šířky přirozený. Jsem tedy přesvědčená, že by se to s ním nemělo přehánět.

Citlivějším jedincům může způsobit nadýmání, plynatost, zvracení, bolesti břicha apod. Pro děti není psyllium vhodné vůbec. Při jeho užívání (především v kapslích) je vždy třeba dodržet dávkování výrobce a zapít dostatečným množstvím vody, jinak naopak může způsobit zácpu. Jeho konzumace je ideální na lačno a vždy s odstupem alespoň hodiny od jiných užívaných léků. Může mít totiž vliv na jejich vstřebatelnost. Lepší je poradit se v tomto případě s vaším lékařem. To platí i u těhotenství a kojení.

Využití psyllia v bezlepkové kuchyni

  • Psyllium samozřejmě můžete využít „jen“ k doplnění vlákniny. Pak ho lze přidat do kaší, jogurtů, müsli, smoothie apod. Vždy ho ale nejdříve nechte nabobtnat ve vodě.
  • Velkým pomocníkem je při pečení bezlepkového kváskového chleba – zajišťuje jeho vláčnost a také to, že těsto pěkně drží u sebe.
  • Pokud nemůžete jíst vajíčka, ve veganské kuchyni se používá k jejich nahrazení – smícháme jednu polévkovou lžíci psyllia a dvě lžíce vody a přidáme do těsta.
  • Používat lze psyllium i v teplé kuchyni do knedlíků, noků, palačinek, lívanců, zeleninových placiček apod.

Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.