Co byste měli vědět o arašídech

19. 10. 2022

Arašídy neboli burské oříšky zná jistě každý z nás. Dnes se však na ně podíváme trochu z jiného pohledu a přineseme vám informace, které jste o nich dost možná vůbec nevěděli.

Arašídy nejsou ořechy

Kolem arašídů se točí jedna velká nepravda, a sice, že jsou mylně považovány za oříšky. Ve skutečnosti se však jedná o luštěninu. Jen si vzpomeňte na ještě nevyloupané arašídy ve slupce. Tato ochranná skořápka je ve skutečnosti lusk, jako mají třeba fazole. Stejně tak tepelně neupravené arašídy v surovém stavu chutnají spíše jako luštěnina. Jejich typickou oříškovou chuť získají až poté, co projdou procesem pražení. Na světě existuje nespočet odrůd, které se mezi sebou liší velikostí jader, vůní, barvou i chutí.

Dobrota bohatá na antioxidanty

Tak, když už jsme si uvedli vše na pravou míru, nastal čas se mrknout na to, jak mohou být tyto plody podzemnice olejné prospěšné pro člověka. Arašídy jsou velmi energeticky bohatou potravinou, přičemž ve 100 g naleznete 590 kcal. Co se týče obsahu bílkovin, jedná se o 26 g. Dále se v nich nachází 16 g sacharidů a 26 g tuků. Ačkoliv se může podíl tuku jevit jako vysoký, jejich konzumace v rozumné míře může podpořit snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů v krvi, přičemž navíc nepřispívají k tvorbě tělesného tuku.

Arašídy také obsahují 50 % mononenasycených a polynasycených mastných kyselin, které jsou zásadní pro tělesné funkce, avšak náš organismus si je nedokáže sám vyrobit. Nachází se v nich i vitaminy skupiny B, konkrétně B1, B3, B6 a B9. Za zmínku jistě stojí i jejich vysoký podíl antioxidantů, jako jsou koenzym Q10 a resveratrol, které dokáží zpomalit stárnutí buněk. Mimo to arašídy obsahují kyselinu listovou, železo, zinek, vápník, hořčík, draslík a fosfor.

Jíst arašídy se vyplatí

Sečteno a podtrženo, jíst denně hrst arašídů se rozhodně vyplatí. Jejich tuky vás zasytí a nakopnou energií, antioxidanty jsou zase prevence proti civilizačním chorobám. Pravidelná konzumace navíc podporuje paměť, zdravý spánek i trávení, což je pro celiaka velké plus. Velkou výhodou této suroviny je i její příznivá cena. Jestliže vám přijde chroupání arašídů u televize už nuda, ale přesto byste je chtěli jíst častěji, níže přinášíme několik tipů, jak je můžete zužitkovat v kuchyni:

  • Arašídová omáčka – Perfektní doplněk k rýžovým závitkům, nudlím nebo i třeba si ji můžete dát se zeleninou a rýží. Její příprava trvá sotva několik minut a chuťově je skutečně vynikající.
  • Přísada do salátů i polévek – Další možnost, jak arašídy v kuchyni využít, je jejich přidání do různých salátů. Zajímavé je taktéž jejich použití v některých polévkách.
  • Sladké i slané pochutiny – Nesmíme zapomenout zmínit ani použití arašídů v různých pochutinách. Sladké recepty jsou celkem známé, ale věděli jste, že si doma můžete připravit i různé slané sušenky právě s arašídy?

Vyzkoušejte náš nový produkt Peanut Extasy

Pokud arašídy patří mezi vaše oblíbené „oříšky“, jistě by vám neměla uniknout novinka na našem e-shopu. Jedná se o produkt Peanut Extasy, což je sladká tyčinka s arašídovým máslem. Výrobek je samozřejmě bez lepku, takže pro celiaka super volba na rychlou svačinku. Tyčinka Peanut Extasy zažene hlad i uspokojí vaše chuťové pohárky.

Já sama jsem měla příležitost tyčinku ochutnat a musím říct, že je skutečně lahodná. Díky její jemné konzistenci se doslova rozplývá na jazyku. Kombinace hořké čokolády, kakaového krému a arašídového másla je lidově řečeno nebe v hubě. Za sebe i své blízké můžu produkt vřele doporučit! Jen jedno malé upozornění… tyčinek si kupte klidně víc, protože nebudete chtít zůstat jen u jedné. :-)


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.