Celiakie - jak probíhá vyšetření

27. 08. 2018

Máte podezření, že vy nebo vaše dítě může mít celiakii? Obáváte se, jak bude probíhat vyšetření? Není třeba! Níže je popsáno diagnostikování celiakie krok po kroku, takže sami zjistíte, že to není nic hrozného. Hned v úvodu je dobré podotknout, že bezlepková dieta by se nikdy neměla nasazovat ještě před samotným lékařským vyšetřením, protože by mohla nepříznivě ovlivnit výsledky testování.

Na začátek odběr krve

Prvním krokem je návštěva praktického lékaře. Popište mu své potíže, jejich průběh a jak dlouho přetrvávají. Odpovídá-li jejich charakteristika celiakii, lékař provede odběr krve, kterou následně zašle do laboratoře na rozbor.

Odběr krve je možné provést dvěma způsoby. Ten první spočívá v běžném odběru žilní krve, z níž v laboratoři určí množství protilátek proti tkáňové transglutaminóze. Vyšetření je hrazeno zdravotní pojišťovnou a obvykle pacient čeká na výsledky 1-3 týdny.

Druhý způsob, který je mnohem rychlejší a přesnější, probíhá odběrem kapilární krve z konečku prstu. Test určí, zda jsou protilátky aktivní nebo negativní a výsledek je znám za několik minut. Vyšetření však není hrazeno zdravotní pojišťovnou.

Gastroenterologie

Jelikož krevními testy se dá určit pouze předpoklad k celiakii, následuje další vyšetření a to u gastroenterologa, který diagnózu dokáže potvrdit na 100%.  S gastroenterologem si sjednáte termín biopsie tenkého střeva.

Dva dny před zákrokem čeká pacienta bezezbytková dieta a v den vyšetření musí být na lačno. Přesné pokyny, jak postupovat, vám podá lékař. Samotné vyšetření se u dětí provádí pod narkózou a trvá cca 30 minut. U dospělých osob zpravidla stačí umrtvení a potlačení dávícího reflexu. Tenkou sondou je odebrán kousek sliznice tenkého střeva, který je poté odeslán na rozbor.

Na mikroskopickém rozboru se zjistí, zda je ve střevě přítomný zánět a tím může být určena správná diagnóza.

Test na celiakii doma

Věda pokročila a na trhu již existuje test, díky kterému je možné celiakii a mnoho dalším potravinových alergií či intolerancí odhalit doma. Lze jej zakoupit na internetu, ale nejedná se o zrovna levnou záležitost, protože vychází přes 1.000 Kč. Pamatujte, že výsledky tohoto domácího testu jsou pouze orientační a celiakii je vždy nezbytné nechat správně vyšetřit u lékaře.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.