Celiakie - dietní chyby

16. 09. 2018

Při celiakii je jediným východiskem doživotní dodržování striktní bezlepkové diety. Co se ale stane s organismem, když nemocný dietu poruší? Dnešní článek vám zodpoví nejčastější dotazy týkající dietních chyb a zároveň přinese několik tipů, jak si od případných potíží spojených s požitím lepku ulevit.

Proč je důležité dietu dodržovat

Celiakie je autoimunní onemocnění, což znamená, že střeva postiženého nejsou schopna štěpit lepek. Konzumace takových potravin, jež právě lepek obsahují, spouští reakci imunitního systému, která způsobuje ve střevech zánět. Díky tomu pak dochází ke špatnému vstřebávání živin, slabosti, trávícím obtížím, migrénám apod. Neléčená celiakie může vyústit v neplodnost, podvýživu ba dokonce až v rakovinu.

U některých jedinců nemusí mít nemoc klinické projevy, takže i přes konzumaci lepku nepociťují žádné výraznější potíže. Tato forma celiakie je velice nebezpečná, protože postižená osoba může mít pocit, že dodržování diety je zbytečné, protože právě nepociťuje ony nepříjemné příznaky, ačkoliv střevo vykazuje patologické nálezy.

Jednorázové porušení diety

Když už se bohužel stane, že celiak dietu vědomě či nevědomě poruší, tak je reakce organismu v této situaci velice individuální. Nejčastěji se projeví žaludečními či střevními potížemi, bolestí hlavy, případně kopřivkou nebo naopak se může stát, že se projevy nedostaví žádné, jako tomu je při celiakii bez klinických projevů.

Jedná-li se o výjimečnou situaci a k porušování diety nedochází nějak pravidelně, tak potíže vyvolané konzumací lepku zpravidla do několika hodin až dní odezní. Za každých okolností by měl pacient dávat bedlivě pozor na to, co konzumuje, aby se podobné případy už neopakovaly. Jednorázové pozření lepku sice střevo nezničí, ale i tak organizmu rozhodně neprospěje a dokáže někdy pěkně potrápit.

První pomoc

Jak už bylo zmíněno výše, potíže při dietní chybě jsou individuální a tudíž i první pomoc při úlevě od nepříjemných projevů liší člověk od člověka. Existuje ale několik ověřených tipů a rad, které v případě nouze můžete vyzkoušet.

  • Bylinkové čaje – bylinky se na trávicí problémy používají od nepaměti. Zkuste například mátu, fenykl nebo heřmánek. Teplý čaj vám udělá dobře.
  • Algifenové kapky- trápí-li vás silné křeče v břiše, tak skvělou pomocí jsou Algifenové kapky. Výdej léčivého přípravku je vázán na lékařský předpis a nesmí jej užívat děti mladší 10 let.
  • Teplé obklady – když bolesti a křeče trápí malé dítě nebo jen hned nechcete sahat po lécích, tak dobrou alternativou Algifenových kapek jsou teplé obklady na břicho.
  • Škrob z kořene Kudzu – Kudzu je japonský keř, jehož škrob má pestrou škálu pozitivních účinků na lidský organismus a navíc jej lze používat i v kuchyni na zahušťování. Při střevních potížích pomůže, když v šálku s vodou rozmícháte 2 čajové lžičky prášku, následně několik minut necháte povařit na mírném ohni a vypijete. Kudzu lze zakoupit na internetu nebo v lékárnách.
  • Švestky Umeboshi – jedná se o další zázrak z Japonska. K zástavě průjmu prý měla postačit pouze jediná švestka – lze konzumovat samotné plody, či jejich odvar. K sehnání jsou ve zdravých výživách a na internetu a vyznačují se silně slanou chutí.
  • Léky proti průjmu – v současnosti se na trhu nachází široký výběr medikamentů určených pro léčbu průjmu. Všeobecně na nepříjemnosti spojené celiakií pomáhá Endiaron, Imodium, Živočišné uhlí, Smecta apod.

 


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.