Celiakie a psychosomatika

19. 09. 2019

Současná medicína klade důraz na fyzické projevy nemoci. Zaměřuje se pouze na důsledky, zmírňuje průvodní příznaky a ve většině případů nebere v potaz širší souvislosti. Tím rozhodně lékaře nechci nijak hanit, protože dělají velmi záslužnou práci, avšak někdy se při zkoumání nemoci vyplatí jít trochu více do hloubky.

Co je to to psychosomatické onemocnění

S pojmem psychosomatika se poprvé setkáváme ve starověkém Řecku a skládá se ze slov psyché a soma neboli duše a tělo.  Jak už tedy název napovídá, zabývá se vztahem mezi duševním a fyzickým zdravím. Na člověka pohlíží komplexně, protože právě danou nemocí může tělo poukazovat na jiné duševní nesoulady. Někteří tvrdí, že téměř každá nemoc má svůj psychosomatický původ. Pojďme se podívat na to, jak je to v tomto případě s celiakií.

Začíná to v tenkém střevě

Ve zkratce řečeno, je celiakie autoimunitní onemocnění způsobující zánět, co postihuje tenké střevo. Ten bývá vyvolán konzumací potravin obsahujících lepek. Tak a to je přesně to, od čeho se odpíchneme. Tenké střevo bývá v alternativní medicíně spojováno se srdcem, jakožto párovým orgánem. Srdce je centrem veškerého dění v našem životě a tenké střevo je jakýmsi analyzátorem všem pocitů a prožitků, odráží se v něm jak všechno pozitivní, tak samozřejmě i to negativní.

V praxi to funguje tak, že nejvíce problémů s trávením mají ty osoby, jež se ve věcech zbytečně moc pitvají, neustále je dokolečka rozebírají a přehrávají si v mysli různé scénáře, jak by daná situace mohla dopadnout, kdyby se zachovali jinak a podobně. Neznamená to, že když se jednou odpoledne naštvete na kamarádku a budete nad tím večer přemýšlet, tak se u vás do několika dní objeví obtíže s trávením lepku. V tomto případě hraje velice důležitou roli čas.

Když vám začnou docházet síly

Možná si teď říkáte, že celá ta věc nedává smysl. Omyl, vážení! Když je člověk dlouhodobě vystavován situacím, jež v něm vyvolávají negativní emoce, tak se to s jistotou projeví i na jeho fyzickém zdraví. Stejně tak jako vy po nějakém čase začnete mít pocit, že více negace a nepříjemných pocitů už nedokážete přijmout a zpracovat, úplně stejně se zachová i tenké střevo. Rozdíl bude spočívat pouze v tom, že místo pocitů už nedokáže vstřebávat živiny a problém je na světě.

Existuje nespočet případů, kdy naprosto zdravému člověku, co jedl lepek třeba třicet let, zjistili lékaři celiakii či jinou nemoc. U takového člověka muselo docházet k opravdu dlouhodobému hromadění negativních prožitků, jež nedokázal v mysli zpracovat, a diagnóza byla na světě. Dalším příkladem může být již dávno diagnostikovaný celiak, jemuž však i nadále při dietě přetrvávají trávicí obtíže. Vidíte se v tom? Tak si zkuste zpětně analyzovat svoje pocity.

Děti opakují návyky svých rodičů

Někteří léčitelé tvrdí, že neexistuje dědičné onemocnění, ale potomci si pouze přebírají návyky od svých rodičů. Byli byste překvapení, jak moc jsou děti bystré. Vše, co kolem sebe vidí, nasávají jako houba, ať už to zlé nebo dobré. Z toho vyplývá pouze jediné – buďte svým dětem dobrými vzory. Klíčem k pevnému zdraví je taktéž pravidelná mentální hygiena. Záleží jen na vás, zda psychosomatice věříte nebo ne, každopádně své duševní zdraví nikdy nezanedbávejte, protože by se vám to mohlo šeredně vymstít.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.