Celiakie a anémie

20. 02. 2021

To, že se s celiakií pojí celá řada dalších zdravotních obtíží, není žádná novinka. Jedním z těchto problémů je i anémie, na niž se zaměříme v dnešním článku. Dozvíte se, o co se vlastně jedná, z jakého důvodu se objevuje právě u celiaků, a jak proti ní případně bojovat. Tento neduh dokáže potrápit, ale dá se řešit.

Co je to anémie

Anémie neboli chudokrevnost tkví ve snížené koncentraci hemoglobinu v krvi. Hemoglobin se stará o přenos kyslíku z plic do tkání a v odvádění oxidu uhličitého pryč. Tato choroba se mnohem častěji vyskytuje u žen, a to ve spojitosti s jejich menstruačním cyklem, avšak není výjimkou, že se objeví i u mužů. Existuje několik druhů anémie, přičemž všechny mají podobné příznaky. Nejčastěji se jedná o tohle:

  • Závratě, únava a slabost
  • Potíže s koncentrací
  • Bolesti hlavy
  • Pobledlá kůže a sliznice
  • Zadýchávaní
  • Tachykardie

Kromě výše zmiňovaného se však mohou objevit i další potíže. Daná osoba může být apatická, lhostejná vůči okolí, anebo být velmi podrážděná. Každý jsme jiný, což znamená, že i každý organismus jinak reaguje.

Spojitost mezi anémií a celiakií

Ačkoliv to možná na první pohled není příliš patrné, mezi onemocněním střev – celiakií a chudokrevností doopravdy existuje spojitost. Všechno spočívá ve zhoršené schopnosti získavání živin a jiných důležitých látek ze stravy. Daná osoba po čase začne trpět nedostatkem železa, což, jak je známo, může vést právě k rozvoji zmiňované anémie. Železo je pro tělo velice důležité, jelikož napomáhá s celou řadou různých funkcí.

Je třeba zmínit, že fakt, že máte diagnostikovanou celiakii, automaticky neznamená i diagnózu anémie. Ne každý celiak totiž musí anémií trpět, stejně tak ani každá osoba s anémií nemusí mít nutně celiakii. Příčin vzniku chudokrevnosti existuje celá řada, přičemž celiakie je pouze jednou z nich. My se zde mimo jiné bavíme hlavně o neléčené celiakii, kdy se deficit důležitých látek pro organismus nijak neřeší, jelikož se o něm mnohdy v tomto případě ani neví (např. u celiakie, která se neprojevuje žádnými viditelnými příznaky).

Každý problém má své řešení

Když už jsme si vysvětlili, co anémie obnáší i její spojitost s celiakií, nastal nejvyšší čas se podívat i na to, jak se dá tento zdravotní neduh řešit. Naprosto klíčová je samozřejmě správná diagnóza od specialisty. Jestliže lékař pacientovi zjistí celiakii, rozhodně by se měl zaměřit i na další přidružené nemoci. Je-li anémie prokázána, její léčba se liší podle toho, o jaký konkrétní druh se jedná. Odhalení příčiny anémie je však naprosto nezbytné.

Samotná léčba následně spočívá v pravidelném doplňování vitamínu B12, železa a kyseliny listové. Pacienti s těžšími formami musí taktéž dostávat krevní infuze. Kromě braní suplementů lze udělat ještě mnohem více. Naprostou samozřejmostí by měla být změna životního stylu k lepšímu, díky čemuž zpravidla dojde k výraznému zlepšení průvodních příznaků. Dále rozhodně není na škodu i obohacení jídelníčku o potraviny bohaté na železo. K výraznému zlepšení též dojde po nasazení bezlepkové diety a zhojení střeva, které po čase začne opět fungovat tak, jak má, a vstřebávat živiny.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.