Bezlepková pizza

10. 05. 2018

Někdy mi už prostě dojdou nápady, co vařit a tak se vždycky ptám svého tříletého syna. V polovině případů vykřikne „špagety“ a ve druhé „pizzošku!“ Jak jinak, že?

Jak na bezlepkovou pizzu

S transformací špaget na bezlepkovou variantu jsem byla hotová raz dva – prostě kupuju místo pšeničných kukuřičné, rýžové nebo luštěninové. Bezlepková pizza mi ale dala fakt zabrat. Protože dobrou pizzu nedělá to, co je navrchu ale to, co je vespod – těsto. Samozřejmě se najdou i pizzerie, které nabízejí bezlepkovou variantu, ale já dělám raději domácí. Cena je nižší, chuť lepší a hlavně mám jistotu, že těsto lepek nevidělo ani z dálky. V pizzerii totiž mohou připravit tu vaši pizzu na olepkovaném vále a máte pak o zábavu postaráno! Ale přiznávám, že mám v mrazáku vždycky aspoň jednu záchranou večeři či oběd v podobě mražené pizze.

Vyladění těsta, které oklame i lepkaře mi trvalo dost dlouho. Po několik nevydařených pokusech s dýňovou, květákovou a kedlubnovou pizzou s komentářem „mami to není pizza, ale koláč...a ten koláč mi strašně moc nechutná“, bylo jasné, že tudy cesta nepovede. Prostě to bylo až příliš jiné. Tak jsem se rozhodla držet základního receptu na italskou pizzu, co to půjde. To pravé těsto se připravuje z pšeničné mouky, olivového oleje, vody, droždí, soli a cukru. Nahradit mouku tak, aby si pizza zachovala alespoň částečně lepkové vlastnosti nebylo jednoduché. Protože nemám ráda směsové mouky, honosící se nálepkou bez lepku, kvůli mizernému složení (vysoký podílů škrobů, gumy a jiných aditiv), vždycky se snažím najít kombinaci přirozeně bezlepkových muk. Tady to nakonec vyhrál čirok s lupinou. Čiroková mouka má neutrální chuť a spooooustu minerálních látek a lupina těsto pěkně ožlutí a ještě prodlouží trvanlivost (což u téhle pizzy ale nebudete potřebovat, ta zmizí hned). Pojďme na to!

Budete potřebovat: 

  • 100g čirokové mouky
  • 100g lupinové mouky
  • 250ml teplé vody
  • 1 balíček sušeného droždí
  • 2 lžičky xanthanu
  • 1 lžičku jablečného octa
  • olivový olej
  • 1 lžičku cukru (používám kokosový)
  • 1 lžičku soli (používám růžovou himalájskou)

Postup:

V misce promíchejte xanthan, obě mouky a sůl. V míse k robotu (pokud ho máte:)) rozpusťte droždí s cukrem v teplé vodě a octu. Na robot nasaďte hnětací hák a hněťte za pomalého přisypávání sypké směsi. Vzniklé těsto by mělo být pevné a pružné. V případě potřeby dolijte vodu či přidejte mouku, abyste dosáhli té správné konzistence. Poté přendejte těsto na vál, pomoučněte a propracujte trochu rukama. Z udávaného množství budete mít dvě střední pizzy, rozdělte tedy těsto na poloviny a z každé vytvarujte bochánek. Přikryjte utěrkou a nechte kynout při pokojové teplotě tak 2-3hodiny. Po vykynutí je potřeba vyválet z každého bochánku placku. Pravé pizza těsto se, jak určitě tušíte, neválí, ale všemožně roztahuje a vyhazuje do vzduchu. Zkoušela jsem to a radím vám – nedělejte to! Prostě si vezměte váleček a vyválejte placku:) Tady záleží na vás – pokud chcete mít pizzu kulatou, můžete použít třeba dortovou formu, na hranatou či tvar „nechám to tak, jak se to vyválelo“ plech. 

bezlepková pizza

A teď už je to jen na vaší chuti a fantazii. Já nechávám děti ať si na těsto nandají, co chtějí. Takže vznikají buď kulinářské kombinace typu špenát plus arašídové máslo nebo naopak pizza, na které je jen kečup a kukuřice. Já si pak stranou dělám svojí klasiku – domácí kečup (na recept a návod se můžete těšit v rajčatové sezoně), šunka, červená cibule, rajče, rukola a kukuřice. Rozpalte troubu na maximum (moje zvládne 250°C), v pecích na pizzu dosahuje teplota dokonce až 450°C! Pizzu pokapejte troškou olivového oleje a a vložte ji tam. Po 3 minutách snižte na 180°C a pečte 20-25 min. Po upečení nechtě chvilku zchladnout,  nakrájejte a dobrou chuť! :)


Autor

Kateřina

Jmenuju se Káťa. Donedávna jsem seděla v laborce a zkoumala geny. Teď stojím v kuchyni a po boku svých dětí zkoumám bezlepkovost. Recepty vymýšlíme nové, předěláváme staré a hlavně se u toho skvěle bavíme.