Bezlepkáři, nebojte se jíst v restauracích – tipy, na co dát pozor

22. 02. 2019

I když ráda vařím, nepohrdnu ani možností najíst se venku. Od doby, co mám bezlepkovou dietu, to znamená o trochu víc plánování a úsilí. Ale když víte, co hledat, jak se ptát a čemu se vyhnout, je to snadnější. A odměna, že zase jednou někdo uvaří za vás, je vždycky sladká.

Správně vybrat

Základem úspěchu je správně vybrat restauraci. Postupovat můžete různě. Když máte čas se předem připravit, najděte si nejvhodnější restauraci na internetu, prostudujte si menu, recenze, případně i zavolejte. Když máte času méně, můžete o pomoc požádat bezlepkové „internetové přátele“ (např. cestou Facebookových skupin). Když nemáte přístup k internetu vůbec a jste na novém místě, prostě si projděte jídelníček 2-3 restaurací. Když mají označené alergeny (lepek se označuje číslem 1), máte štěstí. Pokud ne, vyberte tu, kde je pro vás na první pohled výběr potenciálního jídla největší (většina bezlepkářů dokáže odhadnout, která jídla mohou být bezlepková) a svou dietu pak diskutujte s obsluhou nebo kuchařem až na místě.

Pozor na kontaminaci

Pokud máte těžkou alergii nebo držíte velmi přísnou dietu, doporučovala bych se raději stravování venku zcela vyhnout. Případně volit jen čistě bezlepkové restaurace. Já věřím, že pohoda a dobrý pocit z jídla bez stresu, jsou důležitější než smítko pšenice v kuchyni. Přesto kontaminaci nepodceňuji. Je vždy dobré ji diskutovat s obsluhou. Jednou za mnou nakonec přišel i sám kuchař (bylo to v Itálii) a nejen o jídle jsme si úžasně popovídali. Může se vám stát, že vám rovnou řeknou, že kontaminaci nedokáží vyloučit a je pak na vás, zda si jídlo dáte nebo ne. V cizině skvěle pomohou tzv. bezlepkové kartičky, které si můžete stáhnout na internetu a v několika jazycích vysvětlují vaše dietní omezení. Existují i mapy bezlepkových restaurací v cizích zemích, pohledejte na Googlu dle konkrétní země, kam směřujete.

Rychlé stravování už není tabu

Bezlepkově Vám dnes připraví i hamburger v McDonald‘s, tam ale určitě kontaminaci očekávejte. Když chcete jen dortík a kávu, ve větších McCafé nabízejí často i jeden až dva bezlepkové zákusky. Výbornou bezlepkovou bagetu dělají v bageterii Boulevard. Dají Vám ji dokonce i domů – budete déle čekat, neboť ji rozmrazují. Na větších čerpačkách Shell připravují bezlepkový párek v rohlíku.

Jezte mezinárodně

Sázkou na jistotu mohou být i některé etnické kuchyně, které mají velký výběr přirozeně bezlepkových jídel. Jedná se hlavně o thajskou, japonskou nebo indickou kuchyni. Skvělé je i sushi (jen pozor, kikkoman obsahuje lepek, já si nosím svou sójovou omáčku z domova).

Naopak pozor si dejte na čínskou kuchyni – jejich sójové omáčky lepek většinou obsahují. Také čínské jarní závitky obsahují lepek, zatímco ty thajské jsou většinou z rýžové a tapiokové mouky a tedy pro celiaky v pořádku.

Dobrá zpráva na závěr

Věřím, že bezlepkář se nají úplně všude. Chce to jen odvahu a ochotný personál a kuchaře. Vždyť plátek kvalitního masa upraveného jen se solí a pepřem a nějakou dobrou přílohou nebo salátem, zvládne připravit snad každý kuchař. Zvládne, ale chce? Já věřím, že ano. Ale vše je jen o lidech a v některých restauracích možná i o čase.


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.