Bez alergenů 2: Rychlý banánovo-rozinkový hřbet

16. 10. 2020

Tenhle sladký chlebíček je naprostá bomba. Neobsahuje žádný alergen ani cukr, a přitom je náramně sladký a vláčný. Zaručený úspěch i u dětí. Pekla jsem ho hlavně v době, kdy jsem musela ze stravy vyloučit nejen lepek, ale i mléko, vejce, ořechy a sóju. Troufám si však říct, že neurazí i běžnou návštěvu.

Chlebíček je hodně hutný, proto se hodí především na chladnější dny v zimě nebo na podzim, kdy s čajem příjemně zahřeje. Dovedu si ho ale představit i v létě, kdy můžete rozinky nebo brusinky nahradit třeba jahodami a malinami.

Mám ráda rychlé a jednoduché recepty. Pokud jsou ještě ze základních ingrediencí a nepotřebuju speciality typu guarová guma nebo psyllium, je vyhráno. A přesně takový je tento recept. Tak pojďme na něj.

Ingredience na malou formu:

2 zralé banány
1 PL kokosového oleje
150 g bezlepkových ovesných vloček
180 g jablečno-hruškového pyré
1 ČL skořice
1 ČL vanilkového bourbonu (lze vynechat)
2 PL cukru (lze vynechat, já nedávám vůbec cukr)
70 g rozinek/brusinek
1 PL chia semínek

Postup:

Předehřejeme si troubu na 180 stupňů. Malou formu na srnčí hřbet vyložíme pečícím papírem. Oloupané banány rozmačkáme vidličkou, dáme do velké mísy. Přidáme k nim ovesné vločky, které v robotu rozmixujeme na mouku. Dále přilijeme rozehřátý kokosový olej a vše smícháme. Přidáme všechny ostatní ingredience až vytvoříme hustší těsto. Pečeme asi 50 minut.

Tipy:

  • Pokud máte opravdu zralé banány, můžete cukr směle vynechat. Chlebíček je dostatečně sladký i bez něj.
  • Jablečno-hruškové pyré zaručuje ještě lepší a plnější chuť, ale samozřejmě klidně použijte jen jablečné. Nebo domácí přesnídávku.
  • Pyré kupuju v bio kvalitě v Kauflandu nebo v DM drogerii.
  • Chia semínka v receptu z části nahrazují vejce a zvyšují výživovou hodnotu, ale recept funguje i bez nich. Pyré vše dostatečně „spojí“.

Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.