Bez alergenů 1: Pohankové palačinky nebo placky

12. 10. 2020

Dodnes si vzpomínám na své první setkání s celiakem, přesněji s celiačkou. Na střední škole s námi jela dívka z vedlejší třídy na výlet a jako jediná si nedala palačinky s Nutellou a šlehačkou. Bylo nám jí líto. Pamatuju si, že jsem si říkala, jak jsem ráda, že se mě to netýká. Tenkrát se museli celiaci spolehnout jen na „polystyrénové“ chleby a kukuřičné křupky. Ty doby jsou naštěstí pryč. Přesto, kdyby mi někdo i dnes řekl, že budu muset držet dietu bez mouky, mléka, vajec, ořechů, luštěnin a dalších základních potravin, asi bych si klepala na čelo. A přesto je to tady.

 

Díky různým přednáškám čínské medicíny, ajurvédy nebo zdravé výživy a rozličným kurzům vaření už dnes vím, že to není žádná tragédie a dobře najíst se člověk může i bez alergenů. A vlastně pro sebe mnohdy udělá i víc dobrého. Naštěstí už si umím poradit a uvařit a upéct téměř ze všeho. Přesto nebudu dělat hrdinku – je to časově i finančně náročné a hlavně, časem trochu ztrácíte pestrost. Čím víc toho musíte vynechat, tím menší výběr.

No a palačinky na sladko i slano prostě miluju. Takže jsem hledala, jak je udělat bez mléka a vajec. Že jdou udělat z ovesné, jáhelné, pohankové i rýžové mouky, to jsem věděla. Že bez problémů můžu nahradit živočišné mléko rýžovým (nebo mandlovým, ale ořechy nyní nemůžu), to jsem také zjistila. Jak ale nahradit vejce, když nemůžu lněná semínka?

Hledala jsem a zkoušela a nakonec objevila ten nejjednodušší recept na světě. Jen z pohankové mouky a vody. Nechápala jsem, jak může těsto držet pohromadě, ale opravdu drží. A palačinky jsou skvělé na slano – ráda je plním trhaným masem, salátem a avokádem nebo na sladko s marmeládou nebo rozvařenými jablky, skořicí a ghí. A jaký je poměr ingredienci? 

Ingredience: 10-15 kusů

150 pohankové mouky hladké
1 lžička prášku do pečiva
400 ml vody
Půl lžičky soli příp. koření dle chuti

Postup:

Smíchejte mouku, prášek do pečiva, koření a přidejte vodu. Prošlehejte těsto a nechejte odležet. Na kvalitní nepřilnavé pánvi opékejte placičky z obou stran.


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.