Banány po mexicku

13. 03. 2021

Banány jsou v Mexiku všudypřítomné. Dopřát si je můžete na sladko i na slano. Chutnají skvěle jako dezert – třeba v ovocném salátu nebo smažené natural či v těstíčku. Mexičani je ale jedí i ve slané podobě. Něco jako naše bramborové chipsy. Dávají si je s pálivými omáčkami a v pytlíku je na každém rohu prodávají pouliční prodejci.

Musím přiznat, že jejich chuť jsem si zamilovala a přivezla si několik balení i domů, protože u nás je v té pravé mexické slané podobě neseženete. Není ani jednoduché si je doma udělat. Naopak smažené banány ve sladké verzi jsou super lehké na přípravu, přirozeně bezlepkové (natural), a tak se o recept s vámi podělím.

Nejdřív ale trochu teorie – v Mexiku se v kuchyni nepoužívají klasické banány, tak jak je známe v Čechách, ale tzv. platanos.  Je to speciální odrůda banánovníku, jejíž plody mají typickou zelenou barvu a jsou většinou i delší. Vyznačují se vyšším obsahem škrobu, a proto se skvěle hodí pro tepelnou úpravu. Používají se v celé Latinské Americe.

Smažené banány natural


Ingredience:

1 banán (na jednu osobu)
Řepový / slunečnicový / kokosový olej

Postup:

Banán nakrájíme úhlopříčně na kolečka silná cca půl centimetru. V hlubší pánvi rozpálíme olej a banány v něm dozlatova osmažíme ze všech stran (obracíme v průběhu smažení). Vyndáme děrovanou naběračkou a dáme na kuchyňskou papírovou utěrku, aby nasála přebytečný tuk.
Podáváme se šlehačkou nebo zmrzlinou. Já mám nejraději s bílým jogurtem, rozinkami, strouhaným kokosem a dalším kyselkavým ovocem, třeba borůvkami.
Tip: banány na smažení by měly být žluté, zralé tak akorát. Tedy nepoužívejte zelené nebo už nahnědlé banány, nebudou mít správnou texturu.

Smažené banány v těstíčku

 
Pro 4 osoby:

2 velké banány rozkrojené na půlku

Na těstíčko:
75 g univerzální bezlepkové mouky
¼ lžičky prášku do pečiva
Špetka soli
150 ml perlivé minerálky

Na obalení:
50 g bezlepkové mouky
1 lžička mleté skořice
40 g mletého kokosu

Na smažení: olej dle preferencí (s vysokým kouřovým bodem – řepkový, slunečnicový)

 

Postup:

Ze surovin na těstíčko vytvořte hladké těstíčko – nejprve smíchejte mouku, prášek do pečiva, sůl, a pak postupně přidávejte minerálku, až vznikne hladké těstíčko. Klidně dělejte v mixéru – čím hladší konzistence, tím lepší.
Zbylou mouku na obalení (50 g) smíchejte se lžičkou skořice a připravte si ji do talíře, jako když obalujete řízky.
Banány napíchněte na špejli, obalte nejdříve v mouce se skořicí, pak v těstíčku. Těstíčko nechte okapat a pečlivě rukou utlačte na banánu, aby dobře drželo.
V hluboké pánvi rozpalte olej na mírný plamen a banány do zlato-hněda osmažte ze všech stran. Ještě teplé obalte ve strouhaném kokosu.
Banány servírujte s tekutým karamelem nebo čokoládou, případně šlehačkou nebo řeckým jogurtem apod.

Takto smažené banány jsou u nás v rodině hitem a jsou opravdu výborné. Smažení nepatří mezi nejzdravější úpravu banánů, ale jednou za čas neuškodí a vy si užijete trochu exotičtější nádech dezertu.
Mexičani hodně věcí v kuchyni smaží. Taky patří mezi jedny z nejtlustších národů světa. Přesto, co se chuti týče, jsou jejich dezerty opravdu lahodné.

Slané platanos

Slané banánové chipsy je opravdu nejlepší dělat ze speciálních banánů, které budou po usmažení držet texturu. Nakrájejte je na opravdu tenké plátky (3 mm), osmažte ze všech stran v rozpáleném oleji (oddělujte od sebe děrovanou naběračkou, mají tendenci se slepit) a ještě horké posolte. Opět nechte na ubrousku vsáknout přebytečný tuk. Po vychladnutí konzumujte – stejně jako české chipsy.
Kdo zná latinsko-americké slané banánové chipsy, ví, že na nich lehce vznikne závislost (tak jako pro milovníky chipsů na bramborových lupínkách). Výše uvedený recept se jim ale jen blíží, banánové chipsy na mexickém slunci prostě chutnají lépe.


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.