Autismus a celiakie: Existuje zde spojitost?

10. 08. 2020

Autismus a celikie mají mnoho společného. Obě dvě nemoci jsou nevyléčitelné a mají celou řadu různých projevů, takže jsou ze začátku poměrně obtížně rozpoznatelné. Jedna z nich souvisí se střevy a ta druhá s duševním zdravím. Je tím pádem vůbec možné, aby byly nějak vzájemně propojené?

Na začátek si ujasněme pojmy

Než se pustíme do samotného článku, pojďme si nejprve malinko přiblížit, co to vlastně autismus je. Jak již bylo řečeno, týká se duševního zdraví, přesněji patří mezi pervazivní vývojové poruchy. Porucha se projevuje abnormální sociální interakcí, neustálým opakováním vzorců chování a narušenou schopností komunikovat. Autismus se začíná projevovat v útlém věku a jeho diagnostika bývá často obtížná.

Tohle je samozřejmě hodně stručný popisek toho, o čem autismus vlastně je, avšak dnešní článek není zaměřen na přesnou definici této duševní poruchy, ale o jeho spojitosti s celiakií. Konkrétně se podíváme na to, zda neléčená celiakie může způsobit autismus, a taktéž prozkoumáme vliv bezlepkové diety na děti trpíce autismem. Touto tematikou se totiž v minulosti zabývala již celá řada vědců a odhalili vskutku zajímavá fakta.

Větší citlivost na pšeničnou bílkovinu

V roce 2014 probíhala v Americe rozsáhlá studie, během níž se zjistila velmi přínosná věc. Děti trpící autismem jsou mnohem náchylnější vůči pšeničné bílkovině než ty, kteří jsou zdraví. Spojitost mezi celiakií a autismem byla tím pádem potvrzena, avšak zůstává otázkou, proč tomu tak je. Bohužel odpověď zatím nikdo nemůže určit, protože otázka je stále předmětem zkoumání vědců.

Dalo by se však říct, že neléčená celiakie může v tomto případě, kdy se u dítěte objeví autismus, veškeré průvodní příznaky onemocnění zhoršovat. Je to způsobeno kvůli látkám – opiátům, jež vznikají ve střevě při nesprávném trávení lepku. Ty následně přes propustnou střevní stěnu pronikají dále do krevního řečiště, kudy putují až do mozku, kde začnou působit problémy. Potíže s duševním zdravím, jako jsou různé úzkosti a deprese, bývají s celiakií běžně spojovány, takže se není čemu divit, že je zde spojitost také s autismem.

Bezlepková dieta jako záchrana

Jestliže je neschopnost trávit lepek včas odhalena, je možné příznaky autismu u dítěte zmírnit pomocí striktní bezlepkové diety. Častokrát se mimo jiné zavádí taktéž dieta bez mléka – zde je viníkem kasein, avšak o tom nyní hovořit nebudeme. Bylo prokázáno, že bezlepková dieta u autistického dítěte přinesla mimořádné zlepšení v interpersonální komunikaci i ve vztazích, což je rozhodně velký úspěch.

Na závěr je však nutné ještě zmínit fakt, že rodiče by si měli uvědomovat, že dieta bez lepku není všemohoucí a nevyřeší všechny problémy jejich dítka. Ne každý autista musí nutně trpět celiakií, a proto je velmi důležité, aby před jakýmkoliv vyloučením lepku, případně jiného alergenu z jeho stravy bylo provedeno řádné vyšetření specialisty. Ten následně odborně posoudí, zda je ve střevech problém či nikoliv. Jestliže by se celiakie neprokázala a dítě by jedlo bez lepku jen tak bezdůvodně, mohla by tato změna způsobit další zbytečné komplikace, případně by se projevy autismu mohly celkově zhoršit. To je v každém případě nežádoucí jak pro samotné dítě, tak jeho okolí.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.