Vraťte své trávení po svátcích opět do formy

04. 01. 2021

Období vánočních svátků a oslav konce roku je opět za námi a jako každý rok je to stejné – většinu lidí trápí rozhozené trávení či nafouklé břicho z tradičního přejídání se. No jo, každý z nás určitě alespoň jednou zažil, a to i když si zarytě sliboval, že své chutě udrží na uzdě a rozhodně nespořádá tolik chlebíčků a cukroví. Jak se říká, pozdě bycha honit, a proto se dnes mrkneme na to, jak vzniklé škody co nejdříve napravit.

Odlehčete svůj jídelníček

První bod, který tady zmíním, se týká jídelníčku jako celku. Ten by měl projít alepoň po nezbytně nutnou dobu razantní změnou! V praxi to znamená vyřadit všechny nezdravé dobroty, smažené pokrmy, přeslazené sycené limonády, zbytky cukroví a jednohubek a mnoho dalšího. Ačkoliv to pro někoho může znít jako naprostá samozřejmost, není tomu tak vždycky. Někteří jedinci, přestože jsou nafouklí jako balón, i nadále pokračují v onom obžerství a potom se diví, proč jim je tak špatně.

Zaměřte se čistou a jednoduchou stravu. Hlavní roli by ve vašem jídelníčku měly hrát lehce stravitelné potraviny, ovoce a zelenina. Vašemu trávení udělají dobře i kvalitní polévky a vývary. Hlídejte si, abyste každý den ve stravě přijali dostatek vlákniny, která napomůže regeneraci vašich střev. Trávicí trakt celiaka je už sám o sobě dost zatížen autoimunitní chorobou, a proto se nedivte, když rekonvalescence po svátečním hodování bude trvat o něco déle než u zdravých jedinců.

Vyzkoušejte bylinky

Bylinky a různé bylinné čaje jsou skvělými pomocníky nejen při obtížích s trávením. Každopádně co se týče regenerace střev po dvoutýdenním přejídání, jedná se rozhodně o super volbu. Jestliže je vaším problémem neustále nafouklé břicho a plynatost, doporučuji vyzkoušet fenykl. Vedle však nešlápnete ani s mátovým čajem, jež pomáhá i na bolestivé křeče. Sama za sebe můžu na bolavé břicho doporučit také heřmánek. Trávení umí perfektně podopořit i lípa. Ať už se rozhodnete pro jakoukouliv z výše zmiňovaných bylinek, zjistěte si nejprve doporučené dávkování i maximální dobu, po kterou ji můžete užívat.

Dodejte tělu probiotika

Jestli chcete být opravdu důslední a udělat pro svá střeva maximum, skočte do lékárny a kupte si kvalitní probiotika. Jedná se o tabletky či tobolky plné prospěšných bakterií a kvasinek, díky nimž se narušená střevní mikroflóra snáze vrátí do původní podoby. Většina lidí je zná hlavně ve spojitosti s užíváním antibiotik, avšak nápomocné mohou být i v situaci, kdy se snažíte vrátit své trávení opět do formy. Pokud se lékárnám vyhýbáte obloukem, můžete je zkusit doplnit i přírodní cestou, a to konkrétně pojídáním fermentovaných potravin – kysané zelí, kimchi atd. Záleží na každém, jaká varianta se mu zamlouvá více.

Nezapomínejte na pohyb

Ačkoliv to hodně lidí nerado slyší, pro dobře fungující trávení je nezbytný dostatek pohybu. Zapomeňte na výmluvy typu, že nemáte čas, anebo že jste příliš unavení! Půl hodinku na procházku si zajisté najde každý, stačí jen chtít. Kdo chce, hledá způsoby, a kdo ne, hledá výmluvy. Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu pomůže rozhýbat nejen střeva, ale také prospěje organismu jako celku. Tento bod si můžete dát třeba jako své novoroční předsevzetí.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.