Tipy na novoroční detox: podpořte trávení a doplňte energii!

03. 01. 2023

První lednové dny obvykle nepřináší jen mráz, ale také procitnutí z vánočních dnů. Ve spížce vám možná leží poslední kousky cukroví, v lednici se zase krčí poslední miska bramborového salátu. Že už nemůžete tučné jídlo ani vidět? Přemýšlíte, že byste zašli do fitka? Pojďme si ukázat, jak odlehčit tělu i mysli po bujarém slavení a hodování! Nebojte, žádné zázračné detoxikační či hubnoucí drinky, vám nutit nebudeme. Raději vám představíme skvělý zázvor a kurkumu, mocné citrusy a tipy jak doplnit energii při fyzické námaze.

 

Lidské tělo jako nejlepší detoxikační nástroj

Detoxikace neboli očista organismu se v původním slova smyslu vztahuje k odstranění škodlivých látek typu pesticidy, plísně a v nejhorším případě kovů jako je rtuť. Dnes se však tímto termínem odkazuje k očištění střev a jater od alkoholu, cukrů, živočišných tuků, solí a éček. Pokud v nadměrné míře konzumujeme jídlo, které je bohaté na tyto složky potravy můžeme se cítit unavení, rozmrzelí, bez nálady a energie. Takový stav může nastat právě po Vánocích, kdy si dopřáváme bramborový salát klidně i k snídani. Sváteční jídelníček často tvoří smažený kapr, pečená husa, cukroví a všechno to spláchne sladká kola a žaludek mohou přeplnit i bezlepkové varianty svátečních pochutin.

Jak se tedy vymanit z této otupělosti pojídaní cukroví a sledování pohádek? Žádné zázračné pilulky či směsi nehledejte. Lidské tělo má tu úžasnou schopnost se samo zbavovat škodlivin a čistit. Nicméně bez naší vědomé pomoci to nedokáže. Pojďme se tedy podívat, jak můžeme očistu našeho těla podpořit!

Mocná dvojice: zázvor a kurkuma

Zázvor je známý především jako pomocník při bolavém krku a nachlazení. Tento žlutý kořen původem z Asie však nejen posiluje imunitu, ale podporuje i trávení a pomáhá při žaludečních obtížích. Chete-li odlehčit svému plnému bříšku, dejte si třeba zázvorový čaj. Nastrouhejte kousek kořenu, stačí málo, čaj bude silný i tak. Vše zalijte horkou vodou a nechte louhovat. K přípravě vám skvěle poslouží french press, jelikož jím oddělíte kousky zázvoru od tekutiny.

Velkým hitem jsou takzvané ginger shoty. Tedy malé panáky zázvorové šťávy, které můžete vyladit dalším ovocem. Ty opět odlehčí vašemu organismu, a navíc fungují jako skvělá podpora imunitního systému. Zkuste tak odšťavnit kousek zázvoru, jablka a citronu. Všechny šťávy smíchejte a přidejte mletou kurkumu, stačí půl čajové lžičky. Kurkuma (další asijský kořen), patří mezi antioxidanty, tudíž chrání naše buňky. Podporuje nejen přirozené trávení, ale také činnost jater. Zázvorový shot s přídavkem kurkumy oceníte třeba po silvestrovských oslavách. Ginger shoty můžete obměňovat podle chuti. Smíchejte zázvorovou šťávu třeba s pomerančovou, grepovou nebo limetkovou. Citrusy poskytnou nejen vitamin C, ale také čistí lidská střeva, jelikož obsahují velké množství vlákniny. Ne nadarmo jsou nazývané kartáčem střev.

Pomocník v detoxu: zdravý životní styl

Nejvíce svému tělu pomůžete, pokud se o něj budete dlouhodobě starat. Pokud chcete po Vánocích získat energii nazpět, choďte spát před půlnocí, jezte dost ovoce a zeleniny, pijte dostatečné množství neochucené a neperlivé vody a dopřejte si trochu pohybu. Chcete-li se vyhnout záplavě nadšenců s novoročními předsevzetími, kteří pravidelně plní fitka v prvních měsících roku, běžte třeba běhat. Zimní běh vás otuží a přispěje k posílení imunity. Úžasným nakopávačem imunity je také saunování. Teplo rozproudí ve vašem těle tekutiny a ty se dostanou do všech částí. Zchlazením ve sprše nebo bazénu pak podpoříte krevní cirkulaci. Tělo se také díky saunování snáze zbavuje nebezpečných toxinů prostřednictvím pocení.

Ať už se tedy vydáte do fitka nebo do parku či bazénu, nezapomeňte, že vydanou energii je vhodné opět doplnit. Skvělou bezlepkovou variantu představují sójové suky od Celity. Vybírat můžete z příchutí duo (kakao a kokos), rozinky a čokoládová poleva. Nechybí ani nejžhavější trendy neboli proteinové a kolagenové suky. Tyčinky jsou zdrojem energie a dopřávají nám pocit sytosti. Jako zdroj bílkoviny považujeme tyčinku, jejíž obsah je tvořen bílkovinami alespoň z 12 %. Tuto podmínku proteinové suky od Celity splňují. Vanilkový suk obsahuje 13 % sójového proteinu a čokoládový dokonce 20 %, čímž si vysloužil štítek potraviny s vysokým obsahem proteinu. Kolagenový suk je nadupaný nejen kolagenem, ale také bílkovinami, tudíž také patří mezi tyčinku s vysokým obsahem proteinu. Všechny tyto pamlsky tudíž mohou být součástí zdravého životního stylu.

Pokud se však budete cítit opravdu přesycení a nafouknutí, můžete vyzkoušet i půst. Ovšem jen za podmínky, že to dovoluje váš zdravotní stav. Zkuste třeba půl dne nebo i celý den nejíst, ale za to hodně pít neslazené čaje nebo vodu. Uvařte si výše zmíněný zázvorový čaj, který pomáhá trávení a zdokonalíte tak svou očistu. Neberte půst jako definitivní. Pokud vám bude špatně nebo prostě dostanete hlad, tak se s klidem najezte!

Duševní detox

Často opomíjený, ale neméně důležitý je také detox psychický. Vyčistit hlavu vám pomůže výše zmíněné sportovní aktivity nebo obyčejná procházka v hezkém prostředí. Odpoutejte se také od nezdravých vztahů, které zatěžují vaši hlavu a třeba vás i nutí více mlsat. Naopak si vyrazte ven s přáteli, kteří vás umí rozesmát!

 

Autor:
Martina Moresová