Světlé stránky celiakie

20. 05. 2019

Ačkoliv to může na první dojem znít opravdu zvláštně, tak ano, i celiakie může mít své světlé stránky. Záleží pouze na úhlu pohledu. Snažte se tohle onemocnění nevnímat jako nutné zlo a pokuste se na tuto změnu ve svém životě podívat jinýma očima. Jak je známo, všechno zlé je i pro něco dobré.

Pozitivum č. 1 – nové chutě

Když člověk zjistí, že trpí celiakií a musí se do konce života vyhýbat pšenici, ječmeni a žitu, bývá většinou v koncích. Tyto obiloviny totiž tvoří základ naší kuchyně, a tudíž by se mohlo zdát, že pacient najednou nesmí jíst vůbec nic. Tak to ale vůbec není! Na světě existuje nespočet přirozeně bezlepkových surovin, které můžete do svého jídelníčku zařadit. Stačí jen odhodit obavy z neznámého a začít ochutnávat nové neznámé potraviny.

Pozitivum č. 2 – nové recepty

Tento bod plynule navazuje na ten předchozí. Když se otevřete vůči novým surovinám, logicky z toho vyplývá, že objevíte nové netradiční recepty. Díky svojí nemoci tak můžete do své stravy nechat proniknout pokrmy, jež by vás předtím ani nenapadly. Bezlepkové stravování a bezlepková kuchyně poskytuje široký prostor pro kreativitu a experimentování. Časem jistě zjistíte, o kolik různých dobrot jste se dříve ochuzovali. 

Pozitivum č. 3 – změna postoje ke stravě

Převážná většina osob v České republice konzumuje nadbytek pečiva a jiných potravin vyrobených z pšeničné mouky. K snídani nějaký sladký loupák, ke svačině chleba se šunkou, k obědu knedlíky s omáčkou a tak by se dalo vyjmenovávat donekonečna. Způsob stravování, kdy dominuje lepek, není vhodný ani pro osoby se zdravými střevy. Když se na to podíváme z dlouhodobého hlediska, tak zjistíme, že tento životní styl vede k obezitě a mnoha dalším nebezpečným zdravotním komplikacím.

S trochou nadsázky by se dalo říct, že díky celiakii můžete být před tímto uchráněni. Bezlepková dieta samozřejmě neznamená zdravá dieta, ale každopádně vylučuje všechny tyto potencionálně nebezpečné pochutiny. Nemoc můžete brát jako takové popostrčení k tomu, abyste svoji stravu začali vnímat novýma očima. Přemýšlejte více nad tím, co vkládáte do úst a jak vliv to má následně na vaše tělo.

Pozitivum č. 4 – vymizení zdravotních potíží

Jak všichni víme, celiakie sama o sobě je neléčitelná. Tento bod souvisí spíše se samotným dodržováním bezlepkové diety, jenž může být někdy dosti náročné. Neberte tuto dietu jako omezení, ale jako něco, co vás zbavuje všech nepříjemných průvodních příznaků celiakie. Vynechání lepku je jen malá daň za to, že můžete konečně zase normálně fungovat. Bolesti břicha, potíže s trávením i ekzémy dokáží lidskou psychiku pořádně potrápit. Užívejte si ten stav, kdy nic z toho nepociťujete. 

Pozitivum č. 5 – zdokonalování se

Když celý život pečete koláče z pšeničné mouky a najednou je máte udělat bez lepku, může to být ze začátku docela náročné. Příprava různých pokrmů v bezlepkové variantě se někdy dosti liší od těch „normálních“ a vyžaduje značnou dávku trpělivosti. Během experimentování s kukuřičnou či rýžovou mouky jistě dojde na okamžiky, kdy váš výtvor poletí do koše. Až se vám ale konečně ten koláč bez lepku podaří, zahřeje vás to na duši. Díky celiakii tak vypilujete své kuchařské dovednosti a získáte spoustu znalostí týkajících se výživy. To zní fajn, ne?


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.