Stravování mimo domov

11. 05. 2018

Když je člověku diagnostikována celiakie, mnoho se to v jeho životě změní. Nejvíce to samozřejmě ovlivní stravovací návyky a je třeba být neustále ve střehu. Při vaření doma je to jednoduché, tam zkrátka stačí ohlídat si složení surovin. Co ale v restauraci nebo ve fastfoodu?

Při stravování mimo domov je třeba mít se na pozoru. Jestliže chcete mít jistotu, vyberte si restauraci, která je na bezlepkové stravování přímo zaměřená. Bohužel však ne každé město disponuje takovými podniky. Pokud je právě tohle váš případ a nechcete se návštěv restauračních zařízení vzdát, tak v tomto článku naleznete užitečné tipy a informace, jak se bez rizika najíst i jako celiak.

Dobře se najíst v restauraci může i jako celiak. Neostýchejte se požádat obsluhu o radu.

Vyžádejte si seznam alergenů

Od prosince 2014 je dáno zákonem, že ve všech podnicích servírujících jídlo, musí být u každého pokrmu vyznačeny alergeny. Tato skutečnost vám značně usnadní život. V praxi to znamená, že zdali bude nějaký pokrm obsahovat lepek, jídelní lístek vás upozorní. Někdy bývají alergeny přímo vyznačeny slovně, avšak je možné se setkat i s variantou, kdy jsou označeny pouze čísly. V tomto případě si musíte u obsluhy vyžádat seznam alergenů, kde si už podle čísla dohledáte, zda se jedná o lepek či nikoliv.

Ačkoliv se najednou vše jeví velice jednoduše, skutečnost mnohdy bývá dost odlišná. V některých podnicích nemají alergeny vyznačeny správně a na zákon moc neberou zřetel. Zásadním problémem totiž je nedostatečná informovanost kuchařů a číšníků o problematice nejen celiakie, ale i alergií a potravinových intolerancí obecně.
Jestliže se ocitnete v situaci, kdy si nebudete při výběru pokrmu stoprocentně jistí, zda je bezlepkový, nebojte se oslovit obsluhu. Ve stručnosti popište svůj problém, dopad lepku na vaše zdraví a vysvětlete, které suroviny jsou pro vás absolutní tabu.

Ne každý kuchař přesně ví, co je to lepek. Sdělte personálu, kterých surovin je nezbytné se při přípravě vašeho pokrmu vyvarovat

Nezapomínejte ani na případnou kontaminaci

Pokud nesnesete ani stopové množství lepku, tak je na místě opět upozornit personál. Vysvětlete, že ke kontaminaci lepkem může dojít, když se například vaše zelenina krájí stejným nožem jako pšeničný chléb nebo když se vaše hranolky smaží ve stejné fritéze jako květák obalovaný ve strouhance. Jedná se sice o maličkosti, ale může vám to ušetřit nepříjemný večer strávený na toaletě. Stejně tak se ujistěte, zda není lepek ani v koření, zálivkách na salát a dochucovadlech.
Jistotou obvykle bývá objednat si plátek masa bez koření s brambory nebo rýží. Když natrefíte na vstřícný personál, tak vám mohou vyhovět i u pokrmů, jež lepek běžně obsahují. Dá se domluvit, že vám například omáčku nezahustí, obmění přílohu či do salátu nevhodí krutony. Komunikace mezi strávníkem a číšníkem je důležitá.

I špatná zkušenost se počítá

Když se vydáte se jíst ven, tak počítejte s tím, že bohužel ne vždy narazíte na příjemný a ochotný personál. Když v daném podniku odmítnou vyhovět vašim specifickým potřebám či ani přes veškerou vaši snahu nedokáží pochopit, co po nich chcete, tak pamatujete, že se kdykoliv můžete zvednout a odejít jinam.
Rozhodně si tímto nenechejte pokazit den. Berte celou situaci jako zkušenost, protože příště už budete vědět, kam na jídlo nechodit. Postupem času objevíte podniky, kam se budete rádi vracet a budete si jistí, že se tam vždy výtečně najíte i bez lepku.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.