První nakupování v roli celiaka

10. 05. 2018

Začátky s bezlepkovou dietou nejsou lehké, avšak důležité je si uvědomit, že bezlepková dieta není konec světa. Člověk se sice cítí zmatený a má pocit, že nemůže jíst vůbec nic, ale všechno je to pouze o zvyku.

Na světě je nespočet lidí, kteří se potýkají se stejným omezením a dokáží fungovat takřka bez problému. Věřte, že se postupem času naučíte vše perfektně zvládat a bezlepková dieta se stane přirozenou součástí vašeho života.

 

Na začátek trochu teorie

Jako celiak je nezbytné se vyhnout pšenici, ječmenu a žitu. Co se týče ovsa, tak je sice přirozeně bez lepku, avšak obsahuje avenin, tedy bílkovinu lepku dost podobnou. Ač citlivostí na avenin trpí pouze malé procento celiaků, problém je v časté kontaminaci s ostatními obilovinami, jež lepek obsahují, takže pokud ovesné produkty nenesou přímo označení, že jsou bez lepku, je lepší je nekupovat.
Když už víte, čemu se vyhýbat, tak je načase vyrazit na první pořádný nákup. Není třeba hned vyhledávat specializované prodejny, protože dobře pořídit je možné i v běžném supermarketu. V současnosti každý větší obchodní řetězec disponuje oddělením speciální výživy, kde právě naleznete vámi žádané produkty bez lepku, navíc zde bývá výběr i produktů bez laktózy a bez cukru. Zde zakoupíte těstoviny, některé druhy mouk, předem namíchané směsi určené k bezlepkovému pečení, sušenky, chleba atd., jež bývají značené symbolem přeškrtnutého klasu.

Ale co ty ceny?!

Ano, buďme upřímní. Ceny bezlepkových výrobků bývají mnohdy zbytečně přemrštěné. Fígl, jak při nákupu nezruinovat rodinný rozpočet, spočívá v tom, naučit se vařit si/péct si doma z přirozeně bezlepkových surovin. Člověka to sice ochudí o nějaký čas, ale za ty benefity, jako jsou ušetřené peníze a zdravější stravování, to stojí. Předem namíchané směsi jsou výborné pro začátečníky nebo na občasné zpestření jídelníčku, ovšem neměly by být na denním pořádku.
Při nakupování vždy studujte etikety! Může se stát, že i u přirozeně bezlepkových surovin, jako je třeba čočka, může být na obalu napsáno, že může obsahovat stopy lepku. Znamená to, že se ve stejném závodě zpracovávají i obilniny a může dojít ke kontaminaci. Záleží čistě na vás, zda chcete riskovat potíže či nikoliv.
Další zvláštní situací je, když produkt nese označení „bezlepkový“ a na zadní straně má napsané „maximální obsah lepku 20mg/kg“. Výrobce tímto opět dává najevo možnou kontaminaci, a jelikož denní hraniční dávka lepku pro celiaka je zmíněných 20mg, je tato informace určena hlavně alergikům, kteří nesnesou ani stopové množství lepku. Postupem času i vy přijdete na to, co dělá vašemu tělu dobře a co naopak ne.

prvni nakup celiaka

Nahrazení pšeničného pečiva za bezlepkové bývá někdy těžké. Naštěstí je trhu mnoho značek a výrobců, takže si na to své může přijít i celiak.

Nákup bezlepkového pečiva

Bezlepkové pečivo můžete zakoupit vakuově balené a to v oddělení speciální výživy v supermarketu nebo ve specializovaných prodejnách. Výhodou je jeho dlouhá trvanlivost, avšak bývá mnohdy předražené a může mít gumovou konzistenci. Na výběr máte z mnoha značek.
Pokud toužíte po čerstvém pečivu, tak jej někdy lze zakoupit ve specializovaných prodejnách a zdravých výživách. Po domluvě si můžete pečivo objednat, doma zamrazit a vždy si vytáhnout jednu porci. Nebalené pečivo nemá totiž tak dlouhou trvanlivost, ale zase je o něco levnější a struktura bývá nadýchanější.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.