Party s tyčinkami Grissini nikdy nebude nuda

26. 12. 2019

Ať už na Silvestra nebo jinou oslavu či party, chutnají všem. Řeč je o tyčinkách grissini. Víte, odkud pocházejí a jak je připravit, aby to nebyla nuda? Provedu vás jejich světem a poradím pár tipů a možností, jak je servírovat a jak s nimi pracovat.

Celita nabízí hned dvě příchutě – olivy a sušená rajčátka. Určitě je vyzkoušejte.

Není překvapením, že jsou z Itálie

Ti z Vás, kteří rádi cestujete, jste se s nimi v Itálii určitě setkali. Místo chleba s máslíčkem, jak je zvykem třeba u nás, totiž Italové většinou na stůl před obědem nebo večeří dávají tyto tenké a křupavé tyčinky. Pocházejí z Turína, kde je prý vymyslel pekař Antonio Brunero v roce 1679. Byly určeny pro malého vévodu, který byl nemocný a špatně trávil chlebovou střídku (vnitřní pórovitá část chleba). Pekař tedy vymyslel lehký a dobře propečený chléb s minimem střídky tak, že tradiční turínský chleba vylepšoval a natahoval do tvaru tyčinek. Název pochází z pojmu „ghërsa”, což je typický piemontský chléb dlouhého tvaru, podobný francouzské bagetě. V Turíně se grissini jedí dokonce i k snídani, namáčené v mléce.

Rychlovky s pršutem a sýrem

Nejjednodušší cestou, jak grissini nápaditě servírovat, je omotat je parmskou šunkou, respektive italským pršutem. Dají se pak přikusovat k sýrům, zelenině, olivám nebo kaparům. Případně je jen nalámejte jako součást sýrového talíře. Můžete je také zapéct s čedarem. Stačí ho nastrouhat, tyčky vyskládat na pečící papír, posypat sýrem a dozlatova zapéct. Pro ty, kteří mají rádi francouzské fondue, je také ideálním doplňkem. Rozpusťte sýr a tyčky k němu dejte na nabírání. Je to lahodná kombinace.

Špíz v hlavní roli

Grissini se dají využít i jako nosič na špíz. Tradičním italským předkrmem je salát caprese. Udělejte ho netradičně s využitím Celita tyčinek. Napíchejte na ně mini mozzarelové kuličky a cherry rajčátka a servírujte s bazalkovým pestem.

Dipy a zase jen dipy

Další možností, jak grissini využít, jsou dipy. Tyčky dáme do skleničky na výšku a k nim postavíme dipy různých chutí. Moje oblíbené jsou ze sušených rajčat (sušená rajčata naložená v oleji pomixujeme s hrstí vlašských ořechů (přes noc namočených) a smícháme se zakysanou smetanou, osolíme, opepříme a dochutíme sekanou bazalkou). Stejně můžeme připravit i dip ze zakysané smetany s trochou česneku, koprem, limetkou a nasekanými okurkami.

S grissinami můžete i vařit

Možná vás to překvapí, ale grissini se dají použít i v teplé kuchyni. Typickým využitím je nalámání místo krutonů do polévky nebo do salátů. Někteří šéfkuchaři je používají drcené i místo strouhanky. Využít je můžete i do různých náplní a nádivek. Grissini jen vložte do sáčku a rozbijte paličkou na maso.

Můj oblíbený party recept na zapečené žampiony: žampionům vyndáme nožičky a ty na jemno nasekáme a osmažíme na pánvi na cibulce. Přidáme pršut a sůl a pepř a smažíme do měkka. Pak odstavíme, smícháme s vajíčkem a na jemno nadrcenými grissinami a nastrouhaným čedarem. Směsí naplníme hlavičky žampionů a zapečeme v troubě do změknutí žampionů. Je to dobrota.


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.