Jarní očista pro zdravá střeva

24. 03. 2019

Je tady jaro a příroda se probouzí ze zimního spánku. V tomto období, kdy se všechno kolem nás obnovuje, bychom měli zpomalit a pozorněji naslouchat vlastnímu tělu. Velký jarní úklid by se měl totiž provádět nejen v domácnosti, ale také v našem organismu.

Pro širokou škálu kultur je období jara spjato s půstem. V našich končinách je půst spojován převážně s Velikonocemi a doba jeho trvání činí čtyřicet dnů. Lidé se podle tradice musí vyvarovat masu, kromě ryb, alkoholu a různých pochutin. Tato postní doba má význam nejen duchovní, ale zároveň je i velice přínosná pro tělo.  Jedná se o celkovou očistu, která funguje jako prevence mnoha různých onemocnění.

Období půstu

Oproti našim předkům máme v dnešní době potravy dostatek po čas celého roku a tím pádem nemáme důvod se jakkoliv omezovat. To následně vede k zanesení organismu škodlivinami, obezitě a zdravotním obtížím. Menší ohlédnutí do minulosti však neuškodí. Když pomineme veškeré náboženské zvyky a zaměříme se čistě na zdravotní stránku věci, zjistíme, jak moc nám tohle stravovací omezení udělá dobře. Těch důvodů, proč na jaře odlehčit stravu, případně několik dnů nejíst vůbec, je hned několik.

  • Posílíte svoji imunitu.
  • Nastartujete metabolismus.
  • Budete mít více energie.
  • Zklidníte mysl a získáte více nadhled.
  • Zbystříte svoje smysly.
  • Trávení bude šlapat jako hodinky.

Zní to dobře, co? Navíc bylo zjištěno, že u osob trpících celiakií dochází během půstu k rychlejší regeneraci poškozených střev. Studie prováděna na univerzitě Yale objevila produkci kyseliny beta-hydroxymáselné, jenž dokáže tlumit zánětlivé projevy nemocí. Dává to smysl i z pohledu naprostého laika. Pokud nejsou střeva neustále zatěžována velkým množstvím potravy, tak mají konečně čas na to zahojit a obnovit.

Zdravá střeva? Ano, prosím!

Pokud vás výše psaná slova inspirovala ke změně, je to jen dobře. Buďte ovšem opatrní! Rozhodně se sami nepouštějte do několika týdenních půstů, protože byste si mohli akorát tak uškodit. Začínejte pozvolna u jednoho až dvou dnů bez jídla a bedlivě naslouchejte svému tělu. Až po čase zjistíte, jak váš organismus na hladovku reaguje a vytvoříte si tak očistný plán přímo na míru.

Pokud se hned po skončení půstu začnete opět cpát polotovary a sladkostmi, bude jeho efekt úplně minimální. Aby byl jeho přínos co největší, měla by i následná strava být co nejčistší a nenáročná na trávení. Zapomeňte na smažené hranolky, čokoládové tyčinky či slazené perlivé nápoje. Dopřejte svému tělo zeleninu a ovoce, které jsou plné vitaminů, minerálů a tolik prospěšné vlákniny. Ač to zní už jako klišé, průmyslově zpracované potraviny mají na naše zdraví opravdu neblahý vliv a tuto skutečnost bychom neměli opomíjet.

Léčivá síla bylin

Jarní očistu můžete podpořit i různými bylinkami, jimiž se zelenající se louky jenom hemží. Kromě čajů je lze použít místo koření nebo třeba do smoothie. Nejlépe pro tyto účely poslouží mladá kopřiva, pampeliška, podběl nebo třeba šťovík.  Léčivé účinky bylin si vždycky dopředu nastudujte. Stejně tak si pečlivě vyberte i místo, kde budete sbírat. Nechcete mít přece rostlinky plné škodlivin z aut nebo zaneřáděné od psích výměšků. 


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.