Jak ušetřit s bezlepkovou dietou

07. 02. 2022

Bezlepková strava je poměrně drahá. Není to žádné tajemství, ale fakt, s nímž se potýká prakticky každý celiak. Naštěstí existuje několik chytrých tipů, díky nimž můžete ušetřit nějakou tu korunu a i tak se dosyta najíst. Jistě, ze začátku to možná může vypadat dost složitě, ale uvidíte, že až se do toho dostanete, nebudete už za jídlo platit měsíčně tak vysokou částku.

Přirozeně bezlepkové suroviny

Mým prvním tipem pro vás je nakupování převážně takových surovin, které jsou přirozeně bez lepku. Mám tím na mysli úplný základ, jako je například rýže, pohanka, brambory, luštěniny, ovoce, zelenina a mnoho dalšího. Jde totiž o to, že tyto základní potraviny zpravidla stojí podstatně méně než ty, které jsou speciálně upravované do bezlepkové podoby. Na to potom přirozeně navazuje i příprava pokrmů z těchto surovin namísto kupování bezlepkových polotovarů. Jako občasné zpestření nebo úspora času proč ne, ale pokud to bude na denním pořádku, dost si připlatíte.

Vyvarujte se hotovým směsím

Hotové bezlepkové směsi jako třeba směs na chleba, perník atd. jsou super v případě, kdy s bezlepkovou dietou teprve začínáte a nevíte si rady. Jejich velikou nevýhodou je však jejich docela vysoká cena, a proto pokud je kupujete pravidelně, můžete do vaše peněženka dost pocítit. Zkuste si raději chleba upéct z vlastních surovin a uvidíte, že vás to vyjde podstatně levněji. To samé platí i o různých dezertech. Na našem webu naleznete spoustu receptů, s nimiž to hravě zvládnete i bez směsi z krabice.

Pečte si vlastní pečivo

Koupit kvalitní a hlavně chutné bezlepkové pečivo je opravdu fuška. Než takové seženete, může to být běh na dlouhou trať. Věřte, že vím, o čem mluvím. Takové kupované bezlepkové pečivo však bývá dost drahé. Zkuste tedy zvážit, zda by pro vás nebylo výhodnější péct si vlastní pečivo doma. Když budete mít dobrý recept, zajisté to zvládnete. Nevýhodou v některých případech bývá nedostatek času. S tímto si ovšem poradí domácí pekárna, do níž jen naházíte suroviny a spotřebič vše udělá za vás. Jistě jedná se sice o větší investici, avšak ta se vám po čase vrátí a ve výsledku vám ještě peníze ušetří.

Připravujte si jídlo doma

Na předchozí bod plynule navazuje domácí příprava jídla do práce, do školy, na výlet atd. Místo toho, abyste si denně chodili na oběd na předraženou bezlepkovou bagetu či menu do restaurace, doneste si vlastní jídlo v krabičce. Do restaurace si zajděte jednou za čas s přáteli či rodinou a během pracovní doby raději sáhněte po doma připravené svačině. Vyjde to podstatně levněji.

Hlídejte si slevy a akce

Jako poslední tip mám pro vás bedlivé sledování různých akcí. I bezlepkové produkty totiž můžete nakoupit výhodně, a proto se vyplatí mít oči na stopkách. Jestliže se některý váš oblíbený kousek objeví ve slevě, neváhejte a nakupte si ho klidně do zásoby. Ačkoliv pro někoho tato rada může znít jako naprosto samozřejmá věc, není tomu tak u každého. Takže pokud se jedná právě o váš případ, zkuste se příště při nakupování trošku zamyslet. S touto metodou totiž taktéž ušetříte nemalé peníze.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.