Jak přežít Vánoce v roli celiaka

03. 12. 2018

Jestli existuje nějaký svátek v roce, kdy to má celiak opravdu náročné, pak jsou to Vánoce. Vánoce jsou s jídlem neodmyslitelně spjaté a lepek je všudypřítomný. Letos to budou moje třetí bezlepkové Vánoce a už tak trochu vím, jak si je zpříjemnit a nenechat si je „panem lepkem“ zkazit. Tady jsou moje tipy. A co vy, děláte to podobně?

Království za cukroví

Cukrovíčko a pohádky. Bez nich bychom si asi Vánoce nedovedli představit, nebo ano? Dnes už naštěstí není bezlepkové cukroví žádný problém.

  • Upečte si ho sami podle tipů z internetu: recepty vám dodáme i my, sledujte naše stránky.
  • Využijte horlivou babičku. Ale pozor, můžete skončit s desítkami druhů, které budete jíst ještě o Velikonocích :o)
  • Kupte si cukroví v hypermarketu: nezní to sice tak přitažlivě, ale dnes už většina z nich nabízí krabičku za přijatelnou cenu a není chuťově vůbec špatné.
  • Využijte bezlepkovou sousedku nebo místní pekárnu: ve Facebookových skupinkách nabízí řada bezlepkářů své služby. Větší pekárny na objednávku bezlepkové cukroví také upečou. U Prahy např. Pekárna ve Zdibech.
  • Na trhu jsou nově i hotové směsi na linecké cukroví. Začátečníci určitě můžou vyzkoušet.

Cukroví se hojně pojídá také v práci. Pokud bez cukroví nedokážete být a chcete mít jistotu, přineste si raději na „firemní mlsanici“ svoje. Z mé zkušenosti – všichni velmi rádi ochutnají, a pak nevěřícně valí oči: „Vždyť ono to vůbec není poznat, že tam není mouka“...my víme, že tam je, ale tak trochu jiná.

Neseme vám koledu

Vánoce jsou takové nomádské svátky. Většina z nás se přesouvá a navštěvuje i vzdálenější příbuzné. To si pak připadám jako „oslíčku otřes se“, protože s sebou všude nosím jídlo. Čím dál častěji se mi ale stává, že mě přátelé překvapí a upečou pro mě bezlepkově. To je pak ten největší dárek, když investují svojí energii a čas. Tuhle obyčejnou radost z jídla, které vám někdo uvaří, asi zažil každý celiak.

Když ale hostitele nepřipravíte a oni nemají zkušenosti, můžete jim na poslední chvíli připravit velký stres. Představte si sebe, že vytahujete kapra z trouby a návštěva vám oznámí, že jsou vegetariáni. Taky by vás to vykolejilo. Stejné je to s bezlepkovou dietou. Jak tedy na to?

  • Zavolejte předem a uveďte hostitelku do problému.
  • Přijeďte dřív a pomozte paní domu s přípravou jídla (přivezte s sebou třeba i bezlepkovou mouku nebo strouhanku, vše co bude třeba na vaření)
  • Přivezte ochutnávkové talíře na vyzkoušení všem – hlavně dezerty, které jsou jinak těžké udělat, hostitelka určitě ocení.
  • Uveďte hostitele do tajů „kontaminace“ – možná to bude pro něj znít hystericky, ale je fajn upozornit a dobří přátelé to pro vás bez řečí udělají.

Jde do tuhého, zase mě „navštívily“ chutě

Dietu nikdy neporušuji. Ani o svátcích. Naopak, mám radost, že se po nich jako většina lidí necítím přejedeně a nemusím si dávat desítky předsevzetí, jak začnu jíst zdravěji. Já tak jím celý rok a o Vánocích si prostě jen dopřeju trochu toho svého domácího bezlepkového rozmazleníčka.

Ale nalijme si čistého vína. Když sedím na oslavách, kde je jídlo v hlavní roli, chutě se vždycky dostaví. Ale snažím se být připravená.

  • Vždycky si beru s sebou něco „svého“ – o Vánocích kousek čokolády, abych zahnala chuť na cukroví a nějaké slané krekry, když kromě chleba nemám jinou možnost, jak si vychutnat nabízené skvělé sýry.
  • Snažím se nesedět u plného stolu, pokud je možnost – nejjednodušší cesta, jak odolat chutím.
  • Když vím, že hostina bude „plně lepková“, najím se doma.
  • Když je úplně nejhůř, dám si něco sladkého k pití, to většinou na čas pomůže.
  • Možnost je také požádat hostitele, aby lepkové dobroty, které nás lákají, ale zrovna je nikdo nejí, dal stranou z našeho dohledu.

Bezlepkové Vánoce prostě vyžadují trochu toho plánování a domácích příprav. Pak už si je ale v klidu vychutnáte. A protože mám zkušenost i s cukrovkovou dietou, můžu vám s čistým svědomím říct, že bezlepkář si Vánoce opravdu může užít naplno, stačí jen vědět, jak.


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.