Jak ozdravit (dětský) jídelníček

20. 07. 2021

Ještě v době „necovidové“ mě naše mateřská školka oslovila, jestli bych jí nezpracovala manuál, jak alespoň trochu ozdravit dětský jídelníček. Není to lehký úkol, protože většina dětí zdravé jídlo nemusí a pokud ho doma nejsou zvyklé jíst, nebudou ho jíst ani ve školce. Proto jsem své tipy umírnila a snažila se zapojit fantazii tam, kde si myslím, že by to u dětí mohlo projít. Třeba se bude pár rad hodit i vám. A nejen pro děti.

Polévky

Už se dávno nenosí, že by musely děti mít k obědu i polévku i hlavní jídlo. Ani já tak nevařím. Školky jsou samozřejmě výjimka. Doma ale místo rohlíku se šunkou zkuste polévku dát dětem k večeři. Je to šance, jak do nich „propašovat“ trochu zeleniny.

  • Vývary dělejte opravdu z masa a kostí (jsou tak velmi zdravé pro zažívání, hlavně u celiaků), bujóny a dochucovadla pokud možno nepoužívejte.
  • Polévky zahušťujte rozmixováním zeleniny (velmi často se lze vyhnout mouce). Já polévky vůbec nezahušťuji.
  • Jako zavářky lze používat i jáhly (jáhlové vločky), červenou čočku, quinou, zahustit lze i vločkami ovesnými nebo strouhanou bramborou.
  • Ozvláštněte dětem polévku nějakou dobrotou, co mají rády. U nás dobře funguje křupavý kváskový chlebík (případně bezlepkové krekry ze semínek), opečené plátky batátů nebo brambor do křupava nebo třeba těstoviny, kukuřičné či rýžové nočky, občas i nachos apod. Prostě to nasypu na polévku a hned se dětem líbí víc a zabaví se s ní.
  • Když nechtějí děti zeleninovou polévku „vcelku“, zeleninu rozmixuji. Když děti zeleninu nevidí a chutě se jim lépe spojí, je šance na úspěch větší.
  • Místo smetany občas použiji kešu ořechy nebo blanšírované mandle, je to sice dražší, ale polévka je stejně krémová, jako se smetanou. Ořechy vařte se zeleninou, a pak rozmixujte.

Hlavní jídla

Vždy se snažím do hlavních jídel dát nějakou zeleninu. Buď s ní jídla rovnou vařím (zeleninové omáčky) nebo ji dám jako přílohu. Když třeba peču kuře, dám k němu péct i kořenovou zeleninu (často ji máme místo brambor).

  • Místo tradičních bezlepkových těstovin občas použijte i pohankové nebo rýžové těstoviny. S omáčkou to většinou děti ani moc nepoznají a zase mají trochu jiné živiny (i když zrovna v těstovinách jich moc není).
  • Děti většinou nechtějí jíst ryby, maximálně smažené. Variantou je udělat jim různé rybí karbanátky a kuličky, které většinou snědí (př. tuňákové koule, lososové karbanátky apod.). U nás teda losos, steak z tuňáka nebo pstruh „frčí“ i bez smažení.
  • Rizota: část bílé rýže nahraďte rýží natural. Rizoto se dá dělat i z pohanky, jáhel, quinoi, případně jejich mixu.
  • Luštěniny: opět se dají propašovat do polévek nebo omáček (např. špagety s boloňskou z červené čočky jsou skvělé, cizrna se dá dát do gulášků), naše děti mají rády třeba hummus, luštěniny lze rozmixovat i do tradičních pomazánek.

Zelenina může i chutnat

Jak dostat do dětí zeleninu, to je velké téma. Podle mě je nejlepší jim v sezóně prostě zeleninu nakrájet a nechat je, ať ji přes den uzobávají. U nás takto dobře funguje mrkev, okurky, rajčátka, ředkvičky nebo kedlubna.

  • Jak už jsem uvedla, dalším skvělým způsobem je přijímat zeleninu ve formě polévek – takto nám funguje brokolice, květák, špenát, dýně, chřest a kořenová zelenina. Když nechutná jen tak, jako krém se smetanou snědí děti většinou bez řečí.
  • Skvělé jsou i různé zeleninové placky a karbanátky – opět děti mnohdy ani nepoznají (dá se smíchat i s masem pro větší záruku úspěchu).
  • Zelenina se dá přimíchat i do bramborové kaše (třeba celer, řepu, dýni….skvělá je i bramborovo-jáhlová kaše).
  • Dobrá je zeleninová omáčka z kořenové zeleniny nebo dýně (podobná jako svíčková), chutná i omáčka z cukety alá koprovka apod.
  • Často děláme i zeleninová rizota. Nedávám jen klasicky hrášek, mrkev a kukuřici, ale zkouším i cuketu, žampiony, červenou sladkou papriku, grilovaný fenykl, lilek apod.
  • Grilovaná zelenina u nás vůbec slaví úspěch – taková grilovaná červená sladká paprika a pomazánka z ní – budete se oblizovat.
  • Zeleninu zapékám i do pizzy (zkuste i jiné těsto, než to z mouky, mám o tom celý článek) a funguje i v palačinkách, které zapékám se sýrem a kořenovou zeleninou nebo špenátem.

 

Dalším velkým tématem jsou svačiny a svačinky, ale to už by bylo na dlouho a pár tipů a návodů najdete i v našich článcích. Podle mě je nejlepší jít dětem příkladem. Když nebudete kupovat to, co nechcete, aby děti jedly, tak to jíst (alespoň doma) nebudou. Když vás uvidí jíst zeleninu a zdravější věci a když budete zdravá jídla jíst společně, budou je mít raději i děti. Ale pozor, neznechuťte jim to. Na děti většinou hláška „to je zdravé, pro tebe to nejlepší“ moc nefunguje :o). Podělíte se o vaše triky, jak s dětmi jíst zdravěji?

 


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.