Dopřejte svým střevům trochu klidu

26. 11. 2019

Věděli jste, že ženy trpí celiakií dvakrát častěji než muži? Možných vysvětlení samozřejmě najdeme celou řadu. Velkým přispěvatelem je ale zcela určitě psychická nepohoda, kterou dnešní ženy pociťují čím dál častěji. České statistiky mluví jasně, množství zánětlivých onemocnění střev strmě stoupá, stejně jako počty diagnostikovaných celiaků. A právě souvislost celiakie a psychiky se začíná skloňovat čím dál častěji.

Východní medicína má jasno

To, o čem se v odborných kruzích zatím jen diskutuje, popsala východní medicína již před dávnými časy. Dává totiž tenké střevo do jasné souvislosti s psychikou. Uvádí, že je symbolicky propojené se srdcem a tvoří s ním tzv. párový orgán. Jinými slovy, naše psychika velmi silně působí na srdce a přeneseně pak na tenké střevo. Ovlivňuje procesy, které v něm probíhají, včetně trávení a vstřebávání živin. Tenké střevo symbolicky odděluje to, co v životě nechceme od toho, co chceme. Jak z hlediska výživy, tedy přijímaných živin, tak např. z hlediska energie.

Střevo radí našemu srdci

Tenké střevo je dle čínské medicíny jakýmsi úředníkem srdce. Radí mu, co pro něj je a není dobré. Pomáhá analyzovat prožitky každého dne a tyto vstřebávat. Tenké střevo oslabujeme, pokud věci moc pitváme a neustále o všem přemítáme. To pak může mít vliv na jeho fyziologickou funkci. Poznáváte se? Neustále nabitý program, pochybnosti a nekonečné přemýšlení a srovnávání se? Právě to bývají velmi časté neduhy dnešních žen.

MUDr. Jan Vojáček, který se zabývá funkční medicínou a přednáší o autoimunitních onemocněních mluví o sebedestruktivních procesech, kdy se náš vlastní imunitní systém obrací proti nám. A proč? Protože sami velmi často jdeme proti své přirozenosti a nežijeme v souladu se svým přesvědčením. Ženy navíc čím dál častěji fungují na mužském (výkonnostním) principu a vyčerpávají tak své energetické rezervy. Vzniklý stres pak působí na naše střeva, potažmo celý organismus.

A co západní medicína?

Propojení střeva, nervové soustavy a emocí potvrdila už i západní medicína Je známé, že než se u plodu vyvine mozek a mícha, plní funkci nervové soustavy právě střevo. Stejně tak se ví, že trávicí trakt je na emoce napojený asi o 4 vteřiny dříve než mozek. I proto můžeme při nervozitě cítit zažívací problémy. Vědci také objevili, že celiakie v pozdějším věku se může rozvinout i vlivem velkého stresu. A naopak, v USA byly popsány příklady depresí a pokusů o sebevraždu u neléčené celiakie.

Přesto, že propojení střev a psychiky je stále předmětem zkoumání, prací na své duševní pohodě můžete “léčení” celiakie pouze prospět. A pokud byste chtěli vyzkoušet nějaké osvědčené bylinky východní medicíny na zklidnění tenkého střeva, zkuste sílu puškvorce obecného. Nebo si jen každý den naordinujte trochu klidu a odpočinku.


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.