Celiakie a zero waste: Jde to dohromady?

22. 09. 2020

Snaha o ekologičtější způsob života nabývá v dnešní společnosti čím dál větší popularity, což je jedině dobře. Do popředí se hodně dostává tzv. styl života bez odpadu neboli zero waste. Jeho cílem je, jak už napovídá samotný název, úplná minimalizace veškerého odpadu v domácnosti. Je to možné i s bezlepkovou dietou? Na to se zaměříme v dnešním článku.

Jelikož se tato stránka soustředí na život s celiakií, tak v článku úplně vynecháme oblasti života, které nijak nesouvisí se stravováním. Oblasti kosmetiky či prostředků na úklid si můžete prozkoumat jinde.

Kouzlo bezobalových obchodů

Obchody, kde máte možnost nakoupit potraviny bez plastových pytlíků do vlastní nádoby, je možné vídat čím dál tím častěji. Zde může podstatnou část nákupu obstarat i osoba s bezlepkovou dietou úplně bez problému. Domů si můžete odnést různé druhy luštěnin, rýži, ořechy, sušené plody, semínka, jáhly, kukuřici či pohanku atd. Co se týče stop lepku, vždycky je nutné se informovat u obsluhy. Suroviny, jako luštěniny, rýže či jáhly, jsou bezpečné, protože je stejně před vařením budete dokonale proplachovat, tudíž se případných stop lepku zbavíte. Na pozoru by měly být pouze osoby s extrémně citlivými střevy.

U surovin, které se běžně neproplachují, je nutné věřit obsluze obchodu, že žádné stopy neobsahují. To samé platí, i pokud v takovém obchodě budete kupovat koření, bylinky a čaje. V některých bezobalových prodejnách máte taktéž možnost zakoupit bezlepkové těstoviny. Opět apeluji na to, abyste se důkladně informovali o jejich složení a případných stopách alergenů. To samé platí i případě, že se rozhodnete kupovat bezlepkovou mouku. Není problém sehnat bez obalu klasiku, jako rýžovou, pohankovou či kukuřičnou i mnoho dalších.

Vsaďte na vlastní výrobu

Jestliže se vám bezobalové nakupování moc nezamlouvá, máte také možnost vsadit na vlastní výrobu. Není nijak těžké si doma připravit domácí bezlepkovou mouku z rýže či pohanky. V minulosti jsem na tuto problematiku dokonce sepsala celý článek, který se nachází na tomto webu. Dále hravě zvládnete i různé ořechové mouky, případně je možné si namíchat vlastní směsi bezlepkových mouk. Záleží pouze na tom, kolik chcete celému procesu přípravy věnovat času. Taktéž není nic složitého na výrobě domácích těstovin. Když si na to navíc pořídíte i speciální strojek, ušetříte tak mraky času. Vyrobit si též můžete i domácí granolu, péct sušenky či ze sušeného ovoce a ořechů splácat vlastní tyčinky, které jsou nejen velmi chutné, ale máte jistotu ohledně jejich složení.

Když to bez obalu nejde

Jak již z výše uvedeného textu přirozeně vyplývá, životní styl s minimálním množstvím odpadu a celiakie jdou dohromady. Člověk se musí pouze snažit a hledat různá řešení. Někdy se však stane, že něco není možné koupit bezobalově a plastu se zkrátka nevyhneme. Když už na něco takového narazíte, snažte se alespoň brát co největší balení. Přeci jen je lepší jeden větší plastový pytlík než tři malé. A co pečivo? Když už se vám nedaří péct vlastní chleby, najděte si ve svém okolí pekárnu, kde vám vyjdou vstříc. Pokud se zero waste teprve začínáte, netlačte na pilu. Každý malý krůček se počítá.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.