Celiak v porodnici

06. 04. 2019

Příchod potomka patří mezi nejkrásnější momenty v životě ženy. Kromě radosti však s sebou tohle období přináší i notnou dávku zařizování. Vybrat si tu správnou porodnici bývá mnohdy tvrdý oříšek i pro zdravé maminky, ale co teprve pro ty s nezbytnou bezlepkovou dietou.

Maminka by v porodnici měla správně dostat pět jídel denně. Bohužel však nutno konstatovat, že strava v porodnicích i nemocnicích celkově není nikterak valná. Jistě se najdou světlé výjimky, ale nechvalné recenze a zkušenosti rodiček mluví za vše. Při tom po tak náročném výkonu jako přivézt na svět miminko si tělo zaslouží něco výživného a zároveň chutného. Navíc jde i o samotného potomka, protože živiny, které přijímá z mateřského mléka, by měly být co nejkvalitnější.

Rada č. 1 – informujte se

S výběrem porodnice začněte dostatečně brzo a pokuste se nashromáždit co nejvíce informací. Zjistěte, zda je dané zařízení schopno zajistit bezlepkové stravování a to na takové úrovni, aby uspokojilo potřeby novopečené maminky.

Rada č. 2 – požádejte o pomoc někoho blízkého

Je jedno, jestli to bude manžel, sestra nebo kamarádka. Během vašeho pobytu v porodnici za vámi jistě přijde návštěva. Fígl spočívá v tom, domluvit se s někým, aby vám v případě nedostatečného zajištění stravy ze strany porodnice přinesl něco k jídlu.

Rada č. 3 – vlastní lednička

Další věc, kterou se vyplatí zjistit si dopředu je, zda budete mít k dispozici vlastní ledničku a případně ještě jak moc bude velká. Většina porodnic totiž svým pacientkám tuto možnost nabízí, avšak není to pravidlem. Jestliže by se zadařilo, tak by to pro vás byla velká výhra.

Rada č. 4 – rozvoz jídla

Jedna z možností, jak vyzrát na nevhodnou stravu z porodnice, je také využití služeb restaurací a jídelen s rozvozem. Tento bod se ovšem týká převážně žen z větších měst. Málokdy se poštěstí a najde se i na malém městě kvalitní jídelna/restaurace poskytující bezlepkové jídlo a navíc ještě s rozvozem. Opět se vyplatí zjistit si své možnosti dostatečně dopředu.

Rada č. 5 – vlastní zásoby

Přichystejte si dostatečně dopředu speciální tašku, do které uložte trvanlivé bezlepkové potraviny, které nepotřebují být uchovávány v chladu. Jestli chcete jíst pouze vlastní stravu, můžete to zkombinovat tak, aby vám teplé jídlo, jako je oběd, případně čerstvé ovoce a zeleninu, donesl někdo blízký a zbytek bude mít z vlastní zásoby.

Jaké potraviny si s sebou zabalit?

  • Tyčinky ze zdravé výživy – na trhu je nespočet raw, proteinových a bezlepkových tyčinek, které jsou zdravé, zasytí a dodají tělu potřebnou energii. Vždy ale kontrolujte složení!
  • Vakuově balené pečivo – hodí se na snídani i na večeři. Návštěva vám může přinést kvalitní vysokoprocentní šunku, kterou případně uchováte v lednici, bude-li samozřejmě k dispozici. Stejně tak sýr, pomazánky a cokoliv jiného.
  • Suchary a rýžové chlebíčky – alternativa pečiva. Taktéž se hodí k šunce, sýru, apod.
  • Instantní kaše – stačí jen zalít horkou vodou a máte jídlo! Opět to chce zjistit, zda budete mít k dispozici konvici.
  • Sušené ovoce a ořechy – zasytí a dodá rychle energii. Zdravá a chutná svačinka.
  • Něco sladkého na zub – milovnice sladkého si mohou přibalit i nějaké ty sušenky. Pamatujte opět na co nejkvalitnější složení a necpěte do sebe zbytečnou chemii a cukry.

Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.