Celiak v nemocnici

28. 01. 2019

Pobyt v nemocnici si minimálně jednou za život vyzkouší snad každý a ten, kdo ne, je velice šťastný člověk. Pobyt v tomto zdravotnickém zařízení si s sebou samozřejmě nese i fakt, že se zde bude pacient také stravovat. No a jak je všeobecně známo, nemocniční strava většinou nebývá nic moc. Jaké je to však, když má do nemocnice nastoupit celiak s přísnou bezlepkovou dietou?

Faktem je, že podle zákona by měl každý hospitalizovaný pacient dostat plnohodnotnou stravu odpovídající jeho momentálnímu zdravotnímu stavu, která by měla zároveň být v souladu se všemi jeho dietními omezeními. V praxi by to mělo znamenat, že celiak dostane stravu čistě bez lepku, alergik na bílkovinu kravského mléka bude mít stravu bez mléka apod. Bohužel realita je mnohdy úplně někde jinde a dokonce ani tam, kde by měl být perfektně vyškolený personál i co se zdravotních diet týče, to poněkud vázne.

Několik dobrých rad, jak se připravit před samotným nástupem

  • V případě, že je váš nemocniční pobyt plánovaný předem, například kvůli operaci, nezapomeňte svoji dietu nahlásit předem.
  • Zapátrejte po internetových fórech či skupinách na sociálních sítích, jak je na tom se stravou přímo ta konkrétní nemocnice, do níž se chystáte. Zkušenosti lidí, kteří si dané zařízení vyzkoušeli na vlastní kůži, jsou k nezaplacení a vy budete alespoň zhruba vědět, na co se připravit.
  • Nenechávejte nic náhodě! Vždy si s sebou raději přibalte nějaké trvanlivé jídlo, které vydrží i bez lednice – chleby, suchary, sušenky, ovoce, cokoliv máte rádi – samozřejmě s ohledem na váš zdravotní stav. Nikdy totiž nevíte, zda vaše strava, kterou v nemocnici dostane, bude v pořádku a je mnohem lepší mít nějakou drobnost v zásobě, než potom šilhat hlady.

Už vás hospitalizovali. Co teď?

  • Po přijetí do nemocnice personálu vždy připomeňte, že jste celiak a je nezbytné, aby veškerá vaše strava byla bez lepku, a nezáleží na tom, zda byl váš nástup plánovaný nějaký čas dopředu nebo vás museli hospitalizovat neplánovaně z akutních důvodů.
  • Připravte se i na možnost, že sestřičky nebudou pořádně vědět, co to vlastně ten lepek je. Obrňte se trpělivostí a případně vše podrobně vysvětlete.
  • Pro svůj klid si můžete vyžádat tištěný jídelníček, který by vám měl personál sestavit na míru a případně si ujasnit některé nesrovnalosti. Máte na to právo.
  • Pokud už vám přinesli jídlo a vy si nejste jistí jeho složením, případně se vám cokoliv ohledně složení nepozdává, klidně jídlo vraťte a požadujte náhradu.
  • Jestliže vám opakovaně přinesli pokrm, který obsahoval lepek, tak neváhejte a stěžujte si vedení nemocnice.

Tyto rady slouží hlavně celiakům začátečníkům, kteří vůbec netuší, co by je mohlo po nástupu do nemocnice potkat. Jak už jsem řekla, ne všude dokáží nemocnice zajistit správnou stravu, která by byla bez lepku a ke všemu navíc chutná a výživná, ale najdou se i světlé výjimky, kde si celiak královsky pochutná. Máte-li vy sami nějaké zkušenosti s dietní stravou v nemocnicích, tak se s nimi podělte do komentářů. Můžete tak pomoci někomu dalšímu, koho jeho první hospitalizace v kůži celiaka teprve čeká.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.