Bylinky pro celiaky

15. 10. 2019

Když nastane zdravotní problém, většina lidí hned sahá po pilulkách z lékárny. Je jasné, že v některých případech je tento krok nevyhnutelný, avšak při menších obtížích je dobré sáhnout po přírodní alternativě. Léky plné chemie tělo zatěžují a jejich nadměrné užívání může spíše uškodit, než pomoci.

Léčivá síla přírody

V dávných dobách, kdy ještě žádné zázračné tabletky neexistovaly, byly léčivé bylinky častokrát jedinou možností, jak daný neduh zvládnout. Nyní se tak jedná o staletími prověřené alternativní způsoby, jak se vypořádat s menšími obtížemi. Blahodárný účinek bylin lze využívat v každé oblasti, a to včetně celiakie. Mrkněme se společně, jaké konkrétní dary přírody jsou pro lidi s nesnášenlivostí lepku ty nejprospěšnější.

Fenykl obecný

Fenykl se hojně využívá při léčbě obtíží spojených s trávicím ústrojím. Je to pomocník při nadýmání, žaludečních a střevních křečích a celkově zlepšuje trávení. Všechny tyto nepříjemnosti jednou za čas potrápí snad každého celiaka, takže se jedná o skvělý přírodní tip, jak si od nich ulevit. Navíc jej mohou pít těhotné i kojící ženy, protože pomáhá s tvorbou mateřského mléka.

Máta peprná

Tuto bylinku musí jistě každý znát. Její jemně mentolová chuť má velice široké využití nejen v čajích a potravinách, ale třeba také v kosmetickém průmyslu. Opět se jedná o hotového mistra, co dokáže povzbudit pošramocené zažívání. Bylo dokonce vědecky prokázáno, že pravidelné popíjení mátového čaje dokáže zmírnit průvodní příznaky celiakie a dráždivého tračníku. Máta uklidňuje podlážděný žaludek a napomáhá zvyšovat produkci trávicích enzymů.

Len setý

(Nejen) při celiakii se můžete setkat se zácpou. Než abyste hned sahali po laxativech z lékárny, vyzkoušejte lněná semínka. Ta obsahují speciální slizy, které dokáží změkčit stolici. Dále se pyšní vysokým podílem vlákniny, což je opět velice prospěšné pro pravidelné zdravé vylučování. Pokud se je rozhodnete zařadit do stravy, začínejte opatrně s jednou lžičkou denně, protože jinak vám hrozí bolesti břicha a průjem. Semínka je nezbytné rozkousat nebo nejlépe rozemlít, jinak bude jejich pojídání bez efektu. Hodí se do jogurtu, do salátu nebo je třeba zamíchejte do těsta při pečení chleba.

Mateřídouška

Bylinka mnoha názvů, která má široké pole působnosti. Jedná se o účinnou zbraň proti kolikám a plynatosti. Díky látkám v ní obsažených stimuluje tvorbu žaludečních šťáv a dopomáhá tak k lepšímu trávení. Mimo klasického použití do čaje ji lze použít při vaření do různých omáček a nádivek. Jelikož celiakii mnohdy provází také kožní projevy, využijete mateřídoušku též v tomto případě. Bylinka má protizánětlivé účinky a mast vyrobená z její nati dokáže hotové zázraky.

Několik rad závěrem

  • Bylinky by se vždy měli užívat podle doporučené denní dávky, která je u každého druhu individuální, jinak mohou naopak spíše uškodit.
  • Pokud užíváte léky, nejprve se o bylinné léčbě poraďte s lékařem.
  • Pozor, ne všechny bylinky jsou vhodné pro děti a těhotné ženy!
  • Ne všechny druhy bylin je možné kombinovat, takže si nejprve zjistěte dostatek informací nebo rovnou vsaďte na hotové směsi.
  • Jestliže si chcete nasbírat vlastní bylinky, berte jen takové, u nichž si jste stoprocentně jistí, že víte, o jaký druh jde. Sbírejte na loukách, nikoli v parku nebo u silnice.

A co vy? Máte rádi bylinky nebo raději sáhnete po přípravku z lékárny?


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.