Bezlepková jídla, co na podzim zahřejí

04. 11. 2019

Většina lidí tak nějak přirozeně s příchodem podzimu odkládá lehké letní salátky a sahá po hutnějších pokrmech. To, že se nám chutě mění společně s ročními obdobími je naprosto přirozený jev. V chladném počasí tělo rozhodně potěší více krémové polévka, než caesar salát, proto jsem si pro vás připravila několik tipů na bezlepkové pokrmy, co vás zahřejí.

Vsaďte na pohanku

Pohanka je velice oblíbená bezlepková surovina, která se dá použít na mnoho způsobů. Svůj den můžete začít například miskou pohankové kaše, čímž si zajistíte chutnou snídani, co opravdu zasytí na celé dopoledne. Dále rozhodně stojí za vyzkoušení pohankové rizoto.  Postup je úplně jednoduchý. Stačí pouze ve vašem oblíbeném receptu na rizoto vyměnit rýži za pohankové kroupy a je hotovo. Tato obilovina má v sobě mnoho cenných látek, jako je například rutin, jenž pomáhá zpevňovat cévy, či vitamin E. Svoje tělo tak nejen zahřejete, ale zároveň mu uděláte službu také doplněním živin.

Dopřejte si hutné polévky a vývary

Kdy jindy si dopřát pořádnou porci horké polévky než právě v období podzimních plískanic? Fantazii se meze nekladou a vyzkoušet můžete třeba brokolicovou, květákovou, batátovou nebo podzimní dýňovou. Příprava těchto polévek je rychlá a jednoduchá, potřebujete pouze tyčový mixér, smetanu (klidně sáhněte po rostlinné alternativě) a surovinu, z níž plánujete dobrotu vařit. Není důvod polévku nijak zahušťovat. Na ozdobu klidně použijte semínka nebo opečenou slaninu, záleží jen na vaší chuti.

Své místo na seznamu pokrmů, co na podzim zahřejí, mají rozhodně také poctivé domácí vývary. Je pravda, že příprava je sice poněkud časově náročnější, ale určitě stojí za to. Vývary jsou velice nutričně bohaté, navíc velice prospívají nemocným střevům. Pokud do něj při servírování přidáte ještě domácí bezlepkové nudle, bude se oblizovat celá rodina.

Nezapomínejte na luštěniny

O prospěšnosti luštěnin pro lidský organismus se všeobecně ví, ale málo kdo je jí opravdu pravidelně. Jestliže nechcete na podzim mrznout, určitě se jim nevyhýbejte. Někteří citliví jedinci mohou mít problém s jejich trávením a trpět po jejich konzumaci nadýmáním. Tomuto se dá snadno předejít pečlivým opláchnutím a několika hodinovým namáčením ve vodě. Při vaření přihoďte do hrnce trochu saturejky, tymiánu nebo majoránky. Pokud nejste zvyklí jíst luštěniny vůbec, tak s jejich konzumací začínejte pomalu, a to nejlépe s lépe stravitelnými druhy, jako je například červená čočka.

Koření dochutí, ale také zahřeje

Vaše tělo vám pomůže udržet v teple i správně zvolené druhy koření. Asi to nejznámější je bezpochyby zázvor. Mimo to, že si jej dopřejete v čaji, se perfektně hodí i k dochucování pokrmů, jako guláš či různé omáčky. Stejně tak dokáže prohřát organismus i špetka skořice. Až si budete ráno připravovat svoji kaši, neváhejte ji dochutit tímto aromatickým kořením. Zaplesají vaše chuťové pohárky, ale taktéž pořádně prohřejete končetiny.

Skvěle nabudí krevní oběh také chilli. V zimních měsících by tohle pálivé koření ve vašem jídelníčku rozhodně nemělo chybět! Do rajské omáčky či do vývaru zase můžete přihodit trošku hřebíčku. Jen si vybavte, jak na vánočních trzích popíjíte čaj právě s tímto kořením a po těle se vám rozlévá teplo.

A co vy? Máte nějaké ověřené tipy na pokrmy, které na podzim zahřejí?


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.