Bezlepková Itálie za pár korun

23. 08. 2019

Italská kuchyně je velice oblíbená mezi lidmi po celém světě. Není divu, protože typická vůně bazalky a prvotřídní čerstvé suroviny jsou jako balzám pro chuťové pohárky. Naneštěstí pro celiaky je drtivá většina italských pokrmů plná pšeničné mouky. Ovšem nic není nemožné a taková bezlepková Itálie se dá celkem snadno vytvořit i v domácích podmínkách.

Lahodná křupavá pizza

Mě osobně, když někdo řekne spojení italská kuchyně, jako první vyvstane na mysl pizza. Tento pokrm je v dnešní době natolik rozšířený, že jej seženete téměř kdekoliv. Mnoho pizzerií dokonce zařazuje do svého menu také bezlepkovou variantu, což je velice pozitivní. Co už ale není tak super, jsou ceny těchto alternativ pro celiaky. Nejlevnější a mnohdy chutnější je upéct si bezlepkovou pizzu doma.

Pokud si v kuchyni nejste moc jistí, sáhněte po směsi na bezlepkovou pizzu od Celity. Při dodržení návodu na obalu máte perfektní výsledek zaručen. Aby pizza chutnala jako ta pravá italská, těsto připravte co nejtenčí. Stejně tak na ozdobení použijte co nejčerstvější a nejkvalitnější suroviny. Pomyslnou korunku pizze dodáte díky čerstvé bazalce a oreganu.

Lasagne jako z italské restaurace

Pro co nejlepší chuť je nezbytné vyrobit si domácí těstoviny. Na těsto budete potřebovat 300g mouky, 2 vejce, špetku soli, 2 lžíce oleje a případně vodu. Aby se lasagne po uvaření nepolámaly, doporučuji použít základní bezlepkovou mouku od Celity, protože obsahuje guarovou gumu, která pomáhá udržovat těsto pružné, stejně tak jako to dělá pšeničný lepek. Hotové těsto vyválejte na tenký plát a z něj vykrojte obdélníky požadované velikosti. Ty vložte do vroucí vody se solí a olejem a vařte cca 7 minut.

Při přípravě boloňské omáčky a bešamelu platí stejná pravidla jako u pizzy – používat vždy prvotřídní suroviny a čerstvé bylinky na dochucení. Bez toho si tu italskou atmosféru doma nevykouzlíte. Díky tomu dosáhnete nejen skvělou chuť, ale zároveň celou domácnost pohltí nezaměnitelná vůně, což je právě to, co celému pokrmu dodá ty pravé grády. Jestliže vlastníte strojek na těstoviny, můžete si tak připravit jakýkoliv pokrm, jež tuto přílohu zahrnuje.

Ciabatta

Recept na tento tradiční bílý chléb je snadný. Mezi potřebné suroviny patří 500g hladké mouky, sušené droždí, lžička cukru, 2 lžíce soli, přibližně 250ml vlažné vody a lžíce olivového oleje. Hotové těsto nechejte na teplém místě vykynout. Poté jej z mísy vyklopte na pomoučněný stůl, lehce posypte mouku a pomalým roztahováním prsty z něj vytvarujte čtverec. Ten následně rozdělte na menší pruhy, které přemístěte na plech vyložený pečícím papírem. Těsto nechte ještě několik minut odpočívat a poté pečte přibližně 20 minut na 220 °C.

Ciabatta nemusí být nutně vždy pouze z čisté mouky. Nebojte se do těsta přimíchat nasekané olivy, sušená rajčata nebo třeba čerstvé bylinky a česnek. Podle tradice se tohle křupavé pečivo jí ještě malinko teplé a namáčí se do olivového oleje či balsamika. Italové tvrdí, že takto chutná nejlépe. Jinak se dá samozřejmě konzumovat jako příloha k různým salátům. Jen si to představte – čerstvá zelenina, olivy, poctivý sýr, křehká bagetka a k tomu sklenka italského vína- nádhera, že? 


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.