Amarant v bezlepkové kuchyni

14. 02. 2021

Amarant neboli jinak řečeno laskavec je přirozeně bezlepková obilnina pocházející z daleké Střední Ameriky, kde jej již před několika tisíci lety pěstovali Inkové a Aztékové. V současnosti je velmi populární a hojně se využívá pro přípravu zdravých pokrmů napříč světem. Pokud jej ještě neznáte, mám pro vás několik tipů, jak s ním naložit v bezlepkové kuchyni.

Široké spektrum využití

Jednou z největší předností amarantu je bezpochyby jeho všestrannost. Lze jej připravovat, jak naslano, tak i na sladký způsob. Stejně tak nezáleží ani na samotném způsobu přípravy, jelikož jej lze péct, vařit i smažit. Je už tedy na každém, pro jakou konkrétní tepelnou úpravu se rozhodne. Skvělé je, že z této jedné suroviny dokážete připravit opravdu pestrou škálu různých pokrmů, aniž by vás amarant po čase omrzel.

Když se k výše zmiňovaným vlastnostem přidají ještě všechny živiny, co amarant obsahuje, zjistíte, že se jedná opravdu o malý zázrak. Na prvním místě je třeba zmínit vysoký podíl bílkovin, který je oproti ostatním běžně konzumovaným obilovinám opravdu veliký. Taktéž obsahuje vitaminy A, B,C, E, nenasycené mastné kyseliny, železo, zinek, vápník, draslík, vlákninu a mnoho dalšího. Je tím pádem zřejmé, že pravidelná konzumace amarantu se rozhodně vyplatí. Koupíte jej v každé zdravé výživě.

Specifické vlastnosti amarantu

Hodně lidí, kteří amarant ochutnávají úplně poprvé, může zaskočit jeho poměrně tvrdá slupka. Zrníčka při kousání v ústech křupají, což by mohlo být někomu poněkud nepříjemné. Tento fakt je vždycky lepší vědět předem, abyste nebyli při konzumaci nepříjemně překvapeni. Jestliže vám však taková jídla nijak nevadí, směle do toho. Upozorňuji, že na to, aby slupka změkla, nepomůže ani dlouhá doba vaření.

Na jistá úskalí též můžete narazit i během samotného procesu vaření. Jedním z nich je vylučování škrobu při vaření. Zapomeňte na dušení pod pokličkou, protože byste získali akorát hnusnou slepenou hmotu. Klíč spočívá ve správném poměru vody, která by se měla během vaření vypařit. Doporučuji vždy postupovat podle pokynů uvedených na obalu. Taktéž záleží na tom, pro jaké účely amarant vaříte. Jinak totiž vaříte amarant na kaši, a jinak jako přílohu.

Na závěr ještě několik tipů

Když už víte, co od amarantu očekávat, nastal čas na nějaké konkrétní tipy na vaření. S touto přirozeně bezlepkovou obilovinou se rozhodně nemusíte bát, že byste nenašli způsob, jak s ní doma naložit tak, aby vám daný pokrm chutnal. Níže proto uvádím několik základních způsobů zpracování, které si můžete vyzkoušet.

  • Zdravá a netradiční příloha – K masu i různým rostlinným alternativám masa.
  • Do polévky na zahuštění i jako zavářka – Zkuste amarantem třeba nahradit kroupy, které jsou pro celiaky bohužel nevhodné.
  • Lehký salát plný zdravých dobrot – Salát z amarantu je super volba jako lehký oběd do práce/školy do krabičky. Existuje nespočet různých kombinací surovin, takže si stačí jenom vybrat.
  • Chutná kaše na snídani – Snídaňové kaše jsou v poslední době čím dál více populární. Není divu! Existuje snad něco lepšího, čím nastartovat líné podzimní ráno?
  • Neobvyklé sušenky – Amarant lze přidávat i do těsta na různé sladké či slané sušenky.

A co vy? Znáte amarant nebo jste právě objevili úplně novou surovinu?


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.